Lucia Lauková Správy

RADÍME: Veľká noc je za dverami. Šoféri, stráňte sa alkoholu

U šoférov s alkoholom v krvi sa zvyšuje aj pravdepodobnosť dopravnej nehody. Schopnosti vodiča môže negatívne ovplyvniť aj zvyškový alkohol.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Veľká noc je za dverami. Šoféri, stráňte sa alkoholu
Zdroj: TASR

Ak polícia v dychu vodiča zistí prítomnosť alkoholu, môže mu odobrať vodičský preukaz a uložiť vysokú pokutu. Pri vysokých promile môže dokonca previnilca súd poslať za mreže. Horšie je však, ak vodiča policajti nechytia a ten spôsobí dopravnú nehodu. Schopnosti vodiča pritom môže negatívne ovplyvniť aj zvyškový alkohol.

Preventívne opatrenia

„Ak plánujete počas veľkonočných sviatkov navštíviť rodinu, priateľov, či ísť na pondelkovú šibačku, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, naplánujte si vopred spôsob, ako sa budete bezpečne premiestňovať. Využite MHD, taxík, alebo choďte pešo. Ak ide na šibačku partia autom, je dobré dopredu sa dohodnúť, kto bude šoférovať,“ odporúča Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, ktoré s políciou spolupracuje na preventívnej akcii zameranej proti alkoholu za volantom.

Čo hrozí šoférovi?

Aj keď sa človek vyhne šoférovaniu pod vplyvom alkoholu tak, že prespí v hoteli, zaplatí za ubytovanie okolo 70 eur, tvrdí Shepperd. Sankcie za nezodpovedné správanie sa však môžu vyšplhať až na 1216,5 eur. Suma zahŕňa nielen pokutu, ale aj poplatok za potvrdenie od psychiatra, odborné poradenstvo u psychológa a skúšku na dopravnom inšpektoráte. Zároveň môže polícia vodičovi zadržať vodičský preukaz až na tri roky. Ak alkohol nameraný v dychu presiahne jedno promile, previnilcovi hrozí dokonca väzenie.

Shepperd upozorňuje, že výpočet zahŕňa len sankcie, ktoré vodičovi uloží polícia alebo súd. „Trvalé následky na zdraví, či dokonca strata života sa nedajú vyčísliť,“ zdôrazňuje. Riaditeľ odboru dopravnej polície Ján Ignaták dopĺňa, že takmer štvrtinu dopravných nehôd počas veľkonočných sviatkov zavinia vodiči pod vplyvom alkoholu.

Vplyv alkoholu na vodiča

Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR vysvetľuje, aký vplyv má alkohol na schopnosti vodiča: „Spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.“

Odbúranie alkoholu

BECEP upozorňuje aj na zvyškový alkohol. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín po tom, čo sme pili alkohol,“ pripomína vedúci BECEP Milan Troška.

Podľa výpočtov BECEP s koncentráciou alkoholu v krvi sa zvyšuje aj pravdepodobnosť dopravnej nehody. Pri 0,5 promile je táto pravdepodobnosť o 100 percent vyššia, ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 percent.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM