Jakub Forgács Správy

Ako to v kraji vyzerá s chrípkou? Počty chorých stúpli, TOTO sú aktuálne čísla

Počty chorých v Banskobystrickom kraji veľmi mierne stúpli. Čo hovoria najnovšie zistenia epidemiológov?

Ilustračný obrázok k článku Ako to v kraji vyzerá s chrípkou? Počty chorých stúpli, TOTO sú aktuálne čísla
Zdroj: TASR

Aj keď v posledných mesiacoch evidovali epidemiológovia v SR nižší výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a chorobnosti na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), neustále udržiavajú epidemiologickú bdelosť a každotýždenne kontrolujú počty ľudí s týmito ochoreniami. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Počty stúpli

Konštatujú, že v 23. kalendárnom týždni sa v Banskobystrickom kraji mierne zvýšil počet chorých na ARO (7,9 percent), aj na chrípku (32 percent). V absolútnych číslach ide však o zanedbateľné číslo. „Na respiračné ochorenia je chorých len 733 ľudí, čo reprezentuje chorobnosť 246 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. V prípade CHPO počet chorých v kraji je 22, čo je chorobnosť len 7 na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni,“ uviedla Tolnayová.

Ako ďalej spomenula, v medziročnom porovnaní je ARO menej o 74 percent a výskyt chrípky je nižší až o 84 percent.

Kde je najviac chorých?

„V 23. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 52 percent lekárov pre deti a dorast a 43 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, evidoval banskobystrický RÚVZ najvyšší počet chorých na ARO v okrese Lučenec, Rimavská Sobota, Zvolen a Žiar nad Hronom,“ vymenovala Tolnayová s tým, že čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení, je takmer polovica z uvedeného poštu z okresu Veľký Krtíš.

Z hľadiska veku je podľa slov Tolnayovej aktuálne najvyššia chorobnosť na ARO u seniorov, len po 112 prípadov je v ostatných vekových kategóriách. „Nízky je aj počet skomplikovaných prípadov – vyskytlo sa len 12 prípadov zápalu dutín a po dva prípady zápalu stredného ucha a zápalu pľúc. Z hľadiska veku je aktuálne najvyššia chorobnosť na ARO u seniorov (306), len po 112 prípadov je v ostatných vekových kategóriách,“ dodala na záver.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie