Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický kraj navštívila Čaputová: Lunter sa na prezidentku obrátil s prosbou
9
Galéria
Zdroj: BBSK

Banskobystrický kraj navštívila Čaputová: Lunter sa na prezidentku obrátil s prosbou

Na stretnutí so zástupcami BBSK poukázali na viaceré pozitívne príklady dobrej praxe i na to, čo ľudí trápi, kde by kraj potreboval pomoc štátu a kde vníma prienik s agendou pani prezidentky.

Správy
Správy

Banskobystrický kraj navštívila Čaputová: Lunter sa na prezidentku obrátil s prosbou

Na stretnutí so zástupcami BBSK poukázali na viaceré pozitívne príklady dobrej praxe i na to, čo ľudí trápi, kde by kraj potreboval pomoc štátu a kde vníma prienik s agendou pani prezidentky.

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický kraj navštívila Čaputová: Lunter sa na prezidentku obrátil s prosbou
9
Galéria
Zdroj: BBSK

Sociálne podnikanie ale aj koronakríza boli témami rokovania vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá v utorok odštartovala dvojdňovú návštevu kraja. Predseda BBSK Ján Lunter hostil hlavu štátu v zreštaurovaných historických priestoroch vily významného maliara Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici.

O čom sa diskutovalo?

„Poukázali sme na viaceré pozitívne príklady dobrej praxe i na to, čo ľudí trápi, kde by sme potrebovali pomoc štátu a kde vnímame prienik s agendou pani prezidentky,“ konštatoval po rokovaní Lunter, ktorý na stretnutí otvoril otázky aj o rekordných investíciách do cestnej infraštruktúry, o prepájaní stredných škôl s potrebami trhu práce či hroziacej kríze v sociálnych službách.

„V najbližších rokoch bude chýbať v zariadeniach sociálnych služieb na celom Slovensku asi 20 000 miest pre žiadateľov. Stojíme na pokraji krízy, ktorú je potrebné riešiť – my v kraji sa o to snažíme aj s pomocou odborníkov z Európskej komisie a Svetovej banky v rámci iniciatívy Dobiehajúce regióny. Podarilo sa nám spojiť 11 obcí do funkčného celku, ktorý bude tieto služby zabezpečovať spoločne, efektívne a podľa potreby,“ zdôraznil šéf kraja.

„Vnímam, že aj BBSK, rovnako ako ďalšie kraje, zápasí s problémom kapacitného nedostatku zariadení zabezpečujúcich sociálnu starostlivosť pre seniorov. Prognózy o tom, ako sa budú ešte viac predlžovať už teraz dlhé čakacie listiny na miesta v zariadeniach sociálnych služieb, sú hrozivé. Samosprávy bez výraznejšej štátnej pomoci situáciu nezvládnu. Bude potrebné prísť s reformou v tejto oblasti. Na jej realizáciu môžu Slovensku pomôcť aj zdroje z fondu obnovy, ktoré budú Slovensku k dispozícii,“ konštatovala hlava štátu.

Prosba na prezidentku

Lunter počas rokovania poukázal tiež na potrebu jasne definovaných pravidiel pre prípadnú druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19.

„Na prezidentku sme sa obrátili s prosbou, aby dala tejto téme dôležitosť, napríklad zariadenia sociálnych služieb nemajú doteraz zadefinované štandardy prevencie v čase zdanlivého bezpečia napriek tomu, že ich obyvateľmi sú tí najzraniteľnejší,“ povedal Lunter.

Smerom k vláde zaznela na rokovaní požiadavka byť pri rozhodovaní o tom, v akej podobe a kam budú smerovať milióny eur z podpory EÚ.

Nerovnomerné financovanie

„Samosprávne kraje by z tejto diskusie nemali byť vylúčené. Chceme byť advokátmi tém, ktoré ľudí v regiónoch zásadne trápia, ako nezamestnanosť, slabá dostupnosť zdravotníckych služieb, zlý stav cestnej infraštruktúry či integrácia verejnej dopravy,“ dodal šéf kraja.

Podľa neho BBSK trpí nerovnomerným financovaním a investovaním do cestnej infraštruktúry v rámci SR.

„Tam, kde sú diaľnice a rýchlostné cesty, je vysoká zamestnanosť, tam kde nie sú, neprídu investori a ani turisti. To by si mala uvedomiť aj nová vláda,“ zdôraznil Lunter.

Pozitívne príklady

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nedávno vo svojej správe o stave republiky vyzvala, aby sme sa nevracali do stavu pred koronou, ale aby sme sa z nej poučili cestou napred. Aj jej dvojdňový regionálny výjazd do BBSK má byť toho dôkazom. Konštatovala to v utorok vo Zvolene pred médiami.

„Súčasťou cesty je i snaha poukázať na dobré a pozitívne príklady, ktoré sa aj v BBSK dejú napriek tomu, že kraj čelí mnohým výzvam, ako je napríklad dopravná infraštruktúra, stav zdravotníctva či starostlivosti o seniorov. Aj tu sú veľmi pozitívne príklady na úrovni kraja, napríklad vybudovanie dvoch zariadení na dlhodobú starostlivosť pre seniorov, vodozádržné opatrenia vo Zvolene alebo firma, ktorú som navštívila, a ktorá sa orientuje na perspektívny druh ekonomiky, ako je elektromobilita,“ zdôraznila Čaputová.

Ide o spoločnosť Intercable v Kriváni, ktorá vyrába káble do elektromobilov, a napriek koronakríze plánuje priberať ďalších zamestnancov. Podľa prezidentky perspektívny druh ekonomiky môže znamenať stabilitu v regióne a zvyšovanie zamestnanosti.

Návšteva BBSK, ktorou chce hlava štátu poukázať, že už teraz sú na Slovensku pozitívne príklady, ktoré ukazujú cestu, akou sa krajina môže vydať, pokračuje v stredu (29. 7.) na Horehroní.

Zábery z návštevy prezidentky SR v Banskobystrickom kraji nájdete v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Prezidentka Čaputová navštívila Banskobystrický kraj
9
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín