Bývalý župan BBSK Marian Kotleba kandiduje za prezidenta

Bývalý banskobystrický župan Marian Kotleba dnes definitívne oznámil svoj postoj k prezidentským voľbám: V Národnej rade už odovzdal potrebné podpisy.

Aktualizované

Do boja o prezidentské kreslo zapojí aj bývalý banskobystrický župan Marian Kotleba. V strdu 30. januára poslanec NR SR a predseda strany ĽSNS Marian Kotleba prišiel odovzdať petičné hárky na svoju kandidatúru na prezidenta. Informoval o tom ako prvý portál Denník N.

Postoj a politiku Kotlebu, ktorý rušil najmä eurodotácie, poznajú najmä obyvatelia Banskobystrického kraja, ktorému šéfoval ako župan v rokoch 2013–2017. V ďalších už neuspel, porazil ho Ján Lunter.

„Chceme do zápasu o funkciu prezidenta SR zapojiť skutočnú obranu tradičných hodnôt. Ideme zabojovať o post prezidenta SR, pretože si myslíme, že Slovensko si konečne zaslúži slovenského prezidenta,“ povedal Kotleba v parlamente.

Neodstúpi v prospech iného

Garantuje, že z volebného boja neodstúpi v prospech iného kandidáta. „S dôverou ľudí, ktorí sa mi podpísali pod petíciu, nemienim hazardovať,“ doplnil s tým, že jeho prezidentská kampaň nebude patriť k najmasívnejším. „Dodržíme zákonný limit,“ uviedol. Kandidáti môžu minúť najviac pol milióna eur.

Na otázku, aký je jeho názor na holokaust, uviedol, že „nemáme sa za čo ospravedlňovať, lebo sme nič také nespôsobili“. Tvrdí, že nikdy nepopieral genocídy a každý podľa neho chápe, že počas druhej svetovej vojny boli vyvražďovaní ľudia. „Bolo to niečo zvrátené a odsúdeniahodné,“ povedal.

Po vzore Tisa

V súvislosti s Jozefom Tisom, ktorý súhlasil s deportáciami Židov do koncentračných táborov, vyhlásil, že „pán prezident Tiso je prvým prezidentom SR, predstaviteľ našej štátnosti“. Na otázku, či ho obdivuje, poznamenal, že to nie je obdiv. „Je to niečo, čo je o triezvom úsudku okolností, v ktorých vykonával svoju ťažkú štátnu funkciu,“ doplnil Kotleba.

Prezidentské voľby budú v sobotu 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca. Návrhy kandidátov je možné doručovať do 31. januára 2019 do polnoci.

V poslednom prieskume agentúry Focus pre Televíziu Markíza mal Kotleba podporu 8,2 percenta voličov. Súčasťou prieskumu bol ešte aj predseda SNS Andrej Danko, ktorý túto nedeľu oznámil, že do volieb nejde. V novembri Focus nameral Kotlebovi 8,9 percenta; v tom čase sa ešte nerátalo s účasťou Maroša Šefčoviča. Ten nebol ani v decembrovom prieskume agentúry AKO, v ktorom mal Kotleba len 4,3 percenta.

Svoju kandidatúru doposiaľ ohlásilo 11 kandidátov, a to Robert Mistrík, Béla Bugár, Juraj Zábojník, Štefan Harabin, Bohumila Tauchmannová, Martin Daňo, Zuzana Čaputová, František Mikloško, Eduard Chmelár, József Menyhárt a Róbert Švec. Posledný deň na podanie kandidatúry je 31. január.

Zdroj: lucenec.dnes24.sk