Jakub Forgács Správy

Chorých v Banskobystrickom kraji je málo: Toto číslo však stúplo

Ako upozorňujú odborníci, napriek pomerne nízkemu výskytu nemožno chrípkové ochorenia podceňovať. Aká je aktuálna situácia v našom kraji?

Ilustračný obrázok k článku Chorých v Banskobystrickom kraji je málo: Toto číslo však stúplo
Zdroj: TASR

Aj keď sa v 20. kalendárnom týždni zvyčajne končí oficiálne zverejňovanie vývoja chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), či chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), bude banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) situáciu cez leto mapovať vtedy, keď sa počet chorých zvýši. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica.

Chrípky ubudlo

„V 24. kalendárnom týždni v Banskobystrickom kraji sa mierne – o 5 percent, zvýšil počet chorých na ARO. Naopak, chrípky je menej o 40 percent, aj keď je to v absolútnych číslach minimum,“ uviedla Tolnayová.

Ako ďalej uviedla, oproti vlaňajšiemu 23. kalendárnemu týždňu bol počet akútnych respiračných ochorení nižší o 70 percent a počet chorých na chrípku o 90 percent. Na 7,5 percenta stúpol v porovnaní s 23. kalendárnym týždňom počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení. „Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (35 prípadov), zápalmi stredného ucha (10) a v 10 prípadoch zápalmi pľúc,“ vymenovala Tolnayová.

Kde je najviac chorých?

„V 24. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 50 percent lekárov pre deti a dorast a 43 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) len 761 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 259 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli len v 13 prípadoch, čo je chorobnosť len 4,5 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni,“ uviedla Tolnayová.

Najvyšší počet chorých na ARO je podľa jej slov v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, Zvolen a Brezno. „Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okresoch Poltár a Žiar nad Hronom. Z hľadiska veku je aktuálne najviac chorých na ARO vo vekovej skupine ekonomicky činného obyvateľstva,“ dodala Tolnayová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie