Deň bielej palice upozorní Lučenčanov, ako správne reagovať na nevidiacich chodcov

Poukázať na potrebnú ohľaduplnosť voči chodcom so zrakovým postihnutím je cieľom 8. ročníka dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice. Kde stretnete figuranta?

Ilustračný obrázok k článku Deň bielej palice upozorní Lučenčanov, ako správne reagovať na nevidiacich chodcov
Zdroj: TASR

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) ju v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru (PPZ) a Mestskou políciou (MsP) hlavného mesta SR Bratislavy organizuje v piatok 13. októbra v 48 mestách Slovenska, na 55 priechodoch pre chodcov.

Aj v Lučenci

„Od 8. do 12. 00 h sa bude na vybraných priechodoch pohybovať figurant, ktorý bude simulovať reálnu situáciu, keď chce slabozraký či nevidiaci človek prejsť na druhú stranu,“ informovala koordinátorka celej akcie Dušana Blašková z ÚNSS.

Figuranta môžete stretnúť v Lučenci na Haličskej ceste v čase 9:00 – 11:00 hodiny.

Dodala, že situáciu bude v blízkosti priechodov monitorovať polícia, ktorá bude zastavovať vodičov. "Tých ohľaduplných policajti pochvália, tých, ktorí nedali prednosť, poučia o tom, ako majú správne reagovať. Keďže ide o preventívnu akciu, pokuty sa ukladať nebudú,“ uviedla.

Poučné video

Vodiči sa môžu na stretnutie s chodcom s bielou palicou pripraviť. V uplynulom roku vzniklo krátke inštruktážne video, ktoré ozrejmí, ako bezpečne identifikovať, kedy sa nevidiaci chystá vstúpiť na vozovku i to, ako chodca so zrakovým postihnutím adekvátne upozorniť, že môže bez obáv prejsť na druhú stranu vozovky.

Zdroj: YouTube.com

Netrúbiť!

Zmysel akcie, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa bielej palice (15.10.), ozrejmila pretrvávajúcim trendom, keď mnohí vodiči stále nevedia správne reagovať a naznačiť chodcovi s bielou palicou to, že mu dávajú prednosť a môže bezpečne prejsť na druhú stranu. Upozornila, že často vodiči reagujú trúbením, svetelným blikaním alebo gestikuláciou.

„Sú to však pre nás zmätočné signály, trúbenie je v doprave vždy primárne vnímané ako výstraha pred nebezpečenstvom. Blikanie svetlami alebo gestikuláciu nevidiaci, pochopiteľne, nevidí,“ vysvetľuje Blašková, ktorá je tiež zrakovo postihnutá.

Pätnásty október ako Svetový deň bielej palice vyhlásila Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Oficiálnym znakom nevidiacich je biela palica.

Rozlišujú sa tri typy – orientačná, teda dlhá biela palica, signalizačná, čiže krátka biela palica, a oporná biela palica, ktorú využívajú zväčša seniori odkázaní na fyzickú oporu. Každá z nich by mala mať zároveň reflexné prvky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame