Stanislav Černák Správy

Dočkali sme sa: Vieme, kedy oficiálne otvoria zrekonštruovaný Vígľašský zámok!

Po štyroch rokoch rekonštrukčných prác sa ľudia v regióne dočkali! Poznáme termín, kedy oficiálne otvorí svoje brány.

Ilustračný obrázok k článku Dočkali sme sa: Vieme, kedy oficiálne otvoria zrekonštruovaný Vígľašský zámok!
Zdroj: Dnes24.sk

Na budúci týždeň, 5. a 6. septembra, otvoria po niekoľkoročnej rekonštrukcii zámok vo Vígľaši. Už minulý týždeň si ho však mali možnosť pozrieť asi dve tisícky záujemcov, pre ktorých boli dokonca zo Zvolena vypravené osobitné vlaky.

Záujem prekvapil aj organizátorov „výletu“ zo združenia Priaznivci Pustého hradu. Namiesto jedného vlaku išli tak do Vígľaša hneď tri, navyše, zo Zvolena pred brány zámku sa niekoľkokrát otočil aj autobus.

Ľudia si okrem vynovených exteriérov zámku mohli pozrieť aj budúce priestory na cirkevné a civilné sobáše a tiež recepciu, kongresovú sálu, kaplnku a rytiersku sálu. Hotelovú časť zámku, ktorý ponesie názov The Grand Vígľaš, sprístupnia pre verejnosť na budúci týždeň.

Enormný záujem o prácu

Nebývalý záujem bol aj o prácu vo vynovenom zámku a jeho hotely. Majitelia zaregistrovali za niekoľko týždňov po ohlásení výberu viac ako 700 žiadateľov. V ponuke však bolo len asi 30 až 35 pracovných mi­est.

„Zámok a jeho štvorhviezdičkový hotel mali sprístupniť už na jar, personálne obsadenie niektorých dôležitých postov však celý proces zdržalo,“ uviedla koordinátorka projektu rekonštrukcie zámku Ľudmila Červenková. Stavba bola skolaudovaná ešte začiatkom decembra 2013. Zámok sa rekonštruoval od novembra 2009 až do septembra 2013.

Náklady na rekonštrukciu Vígľašského zámku dosiahli zhruba 15 miliónov eur, z ktorých približne 6 miliónov bolo spolufinancovaných z eurofondov.

Predaný za korunu

Ešte pred piatimi rokmi bol objekt nachádzajúci sa v blízkosti štátnej cesty na trase Zvolen – Košice v majetku obce. Stavba niekoľko rokov pred tým figurovala na jednom z popredných miest na stránke ministerstva kultúry, ktorá ponúkala slovenské hrady a zámky na predaj. Aj keď záujemcov bolo niekoľko, kupec sa nikdy nenašiel. Samospráva neskôr hľadala investora, s ktorým by vytvorila novú spoločnosť. Po komunálnych voľbách v roku 2006 však nové zastupiteľstvo spoločný podnik odmietlo. Zámok predalo až v roku 2008 spoločnosti Zámok Vígľaš za jednu korunu.

Zámok bol od roku 1945 ruinou. Vtedy ho zničili armády počas oslobodzovacích bojov. Obci sa však v roku 2005 podarilo vďaka príspevkom z fondov Európskej únie zrekonštruovať baštu, vstupnú vežu a časť opevnenia. Na tieto práce vynaložila asi 497 909 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie