Anton Hrachovský Správy

Enormný záujem o rúška v Lučenci: Radnica apeluje na obyvateľov

Radnica v Lučenci pokračuje v rozdávaní rúšok. Ľudia by mali zvážiť, ako si ich zaobstarať. Seniorom mesto zabezpečuje nákupy potravín i liekov.

Ilustračný obrázok k článku Enormný záujem o rúška v Lučenci: Radnica apeluje na obyvateľov
23
Galéria

Aktuálne samospráva vyrába rúška aj za pomoci občanov, ktorí na úrad nosia čisté bavlnené látky, gumičky, nite a ihly. Zamestnanci mesta šijú rúška celkom na 13 pracoviskách.

O rúška je enormný záujem

Od stredy 25. marca eviduje mesto 2 314 telefonátov a záujem o rúška stále neutícha. „Preto žiadame všetkých občanov, aby zvážili, či rúška potrebujú nutne a či nebudú tieto ochranné prostriedky potrebnejšie u iných obyvateľov mesta. Samospráve sa za posledné dni podarilo s pomocou dobrovoľníkov distribuovať až 1700 bavlnených viacvrstvových rúšok priamo občanom na adresu,“ uviedol krízový štáb mesta Lučenec s tým, že radnici sa denne takto podarí rozniesť viac ako 300 rúšok.

V piatok 27. marca rozdal približne 350 ochranných prostriedkov, v pondelok 30. marca to bolo 420.

Pomoc pre seniorov

Krízový štáb pripomína najmä seniorom služby mesta, ktoré im v týchto časoch uľahčia život, a hlavne sa vyhnú riziku. Pomoc s drobným nákupom základných potravín si môžu vybaviť počas pracovných dní od 8:00 do 11:00 na telefónnom čísle 047/43 07 233.

Donášku liekov zas mesto zabezpečuje v spolupráci s lekárňou v nemocnici. Zamestnancov lekárne možno kontaktovať na telefónnom čísle 0950 755 055 počas pracovných dní od 8:00 do 15:00. „Elektronický recept im vydá ich doktor, ktorého kontaktujú telefonicky. Následne im pracovníci mesta prinesú lieky priamo na adresu do 24 alebo 48 hodín od nahlásenia,“ informuje radnica.

Prísne podmienky v prevádzkach

Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky rozhodol o sprísnení hygienických podmienok v obchodných prevádzkach. Za týchto sprísnených podmienok je možné otvoriť okrem potravín a drogérií aj ďalšie prevádzky, ako napríklad očné optiky, záhradníctva, galantérie, železiarstva, farby-laky a ďalšie. Informoval o tom premiér Slovenskej republiky Igor Matovič.

Vo všetkých otvorených prevádzkach bude povinné používanie ochranných rúšok. Povinná bude dezinfekcia rúk alebo ochranné rukavice, čo musia zabezpečiť jednotlivé obchodné prevádzky. Musia sa postarať aj o to, aby v radoch boli aspoň dvojmetrové odstupy medzi ľuďmi.

Zároveň musia prevádzkovatelia zabezpečiť, aby sa v ich priestoroch výrazne nehromadili ľudia – jeden nakupujúci na 25 metrov štvorcových. Meranie telesnej teploty v prevádzkach nie je povinné, zostalo v rovine odporúčania. Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že kto nebude vedieť tieto podmienky splniť, neotvorí. Čas od 9:00 do 12:00 je v obchodoch určený prednostne pre ľudí nad 65 rokov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Obchody zostávajú v nedeľu zatvorené. Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie môžu byť otvorené aj počas nedele.

Slovensko sa pripravuje na koronavírus
23
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie