Jakub Forgács Práca

Fiľakovo využilo výzvu pre najmenej rozvinuté okresy. Zamestnalo desiatky ľudí

Dlhodobo nezamestnaní sa v neďalekom Fiľakove dočkali. Samospráva zamestnala 36 ľudí cez projekty rezortu práce

Ilustračný obrázok k článku Fiľakovo využilo výzvu pre najmenej rozvinuté okresy. Zamestnalo desiatky ľudí
5
Galéria

Spolu 36 ľudí zamestnala samospráva Fiľakova v Lučeneckom okrese cez projekty Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ako informoval primátor Fiľakova Attila Agócs, mesto zareagovalo na výzvu určenú pre najmenej rozvinuté okresy, ktorej cieľom je uplatnenie dlhodobo nezamestnaných na trhu práce.

Spomedzi uchádzačov vybrali podľa jeho slov tých, s ktorými má samospráva pozitívne skúsenosti a na trhu práce by inak len ťažko našli uplatnenie. „Je veľa takých, ktorí stratili pracovné návyky, alebo zo zdravotných či iných dôvodov nemôžu pracovať na tri zmeny v závode. Týmto ľuďom sme vedeli cez výzvu pomôcť,“ priblížil Agócs s tým, že väčšina má nad 50 rokov.

Mesto prijalo 35 nových zamestnancov cez Operačný program Ľudské zdroje – národný projekt Cesta na trh práce. Jedenásti budú udržiavať a čistiť verejné priestranstvá, dvaja budú pracovať na údržbe športového areálu a traja vypomôžu na mestskom úrade (MsÚ). Niektorí z nich budú podľa primátora vykonávať aj práce, na ktoré mesto doteraz nemalo kapacity. „Ide napríklad o čistenie korýt potokov, ktoré je dôležité v rámci protipovodňových opatrení. Kým nemáme peniaze na komplexnejšie riešenie, musíme sa snažiť aspoň takto,“ vysvetlil.

Ďalších 19 zamestnancov si nájde miesto v mestských inštitúciách. Zamestnaní budú na jeden rok, väčšina z nich na plný úväzok. „Novým zamestnancom uhradíme aj stravné lístky a všetky náležitosti, ktoré nám ako zamestnávateľovi prináležia zo zákona,“ konkretizovala Andrea Mágyelová, prednostka MsÚ a dodala, že posledný, 36. zamestnanec, je prijatý cez program Úspešne na trhu práce.

Podobný projekt využilo Fiľakovo aj vlani. Podľa primátora sa dotyční potom dokázali uplatniť v iných zamestnaniach. „Môžeme skonštatovať, že tento nástroj ministerstva práce teda do istej miery naozaj funguje,“ uzavrel Agócs.

Foto: ilustračné

Práca, ponuky, zamestnanie
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie