Boris Macko Iné športy

FOTO: Malá šachistka z Lučenca poráža aj starších. V EÚ je najlepšia!

Lucia Kapičáková naháňa strach rovesníkom aj deťom, ktoré sú od nej staršie. Na šachových turnajoch žne úspechy!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Malá šachistka z Lučenca poráža aj starších. V EÚ je najlepšia!
14
Galéria

Lucia Kapičáková dovŕši 10 rokov až o niekoľko mesiacov, no u súperov už vzbudzuje rešpekt. S dospelými dokáže hrať rovnocenné partie a vo svojej vekovej kategórii prakticky nemá konkurenciu. Svoju snahu korunovala víťazstvom na Majstrovstvách EÚ v šachu v kategórii do 10 rokov.

Foto: Boris Macko / Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Vyhrala majstrovstvá kraja základných škôl v Banskej Bystrici, na majstrovstvách Európskej únie v Koutoch nad Děsnou v Čechách vyhrala v kategórii do 10 rokov prvé miesto. „Bolo to náročné, išlo o deväť kôl. V šachu môže jedno kolo trvať aj niekoľko hodín. Cenou za prvenstvo bol notebook,“ vrátil sa k úspechu Luckin tréner Alexander Laurencsik. Lucka mala presne deväť rokov a dva mesiace a hrala v kategórii desaťročných.

Na prvý pohľad to neznie ohromujúco, no u detí je to veľa. Preto sú kategórie vždy delené po dva roky. Na niektorých turnajoch dokáže poraziť aj dospelých. Niektorí z nich znášajú prehru ťažko. Má s tým svoje skúsenosti, keďže za klub FTC Fiľakovo hrá v súťaži dospelých.

Ďalšia previerka ju čaká o týždeň. V Topoľčanoch budú majstrovstvá Slovenska, kde bude najmladšou účastníčkou. Cestovanie je na jednej strane dobré, na strane druhej finančne náročné. Napríklad na majstrovstvách EÚ síce Slovenský zväz šachu Lucke platil ubytovanie a stravu, no treba aj cestovať, navyše s ňou musí ísť aj tréner a mama. Hoci niekto nemusí vnímať šach ako šport, opak je pravdou. „Je to aj fyzicky náročné, keďže jedna partia trvá aj niekoľko hodín, prestávky veľmi nie sú a musíte sa maximálne sústrediť. Navyše, ak je na turnaji deväť kôl – to je aj 11 dní,“ priblížil Laurencsik.

Asi len málokto vie, že aj v šachu nastúpili moderné trendy. „Z niektorých turnajov existujú databázy, takže aj súperi sa môžu podľa nej pripraviť na Lucku. Ale aj ona na nich. Niekedy sa pripravíme dobre. Stalo sa nám aj to, že sme uhádli prvých 15 – 16 ťahov súpera,“ vysvetľuje Luckin tréner Alexander Laurencsik.

Chce byť primátorkou

Vzhľadom na Luckine úspechy sa až nechce veriť, že šachu sa venuje tri a pol roka. „To ešte nevedela ani písať, ale čísla a písmená, ktoré potrebovala kvôli šachu vedieť, sa naučila. Bola to náhoda, poprosila som trénera, či by to s ňou neskúsil a vyšlo to,“ hovorí o začiatkoch Luckina mama Monika. „Stredy má skrátené a počas piatkov do školy nechodí, lebo je buď na turnaji, alebo trénuje. Učebnice si so sebou berieme aj na cesty. Zvláda to celkom dobre,“ dodala.

„Baví ma matematika aj telesná výchova. Mám rada aj informatiku,“ vyratúva malá šachistka, ktorá je vo štvrtom ročníku ZŠ s MŠ J. Kármana s vyučovacím jazykom maďarským v Lučenci. Ani príprava, či skôr tréning na turnaje, jej nerobí problém. Aj doma presedí nad šachovnicou celé hodiny. Akurát nemá rada pózovanie po úspešných turnajoch. „Vadí mi, že sa na mňa pozerá veľa ľudí a neviem, ako sa mám tváriť,“ zdôverila sa nám Lucka.

„Bola som v Srbsku, Čechách, Poľsku, Maďarsku aj Grécku,“ vyratúva nadšene krajiny, ktoré už vďaka turnajom precestovala. Aké sú jej ďalšie plány do budúcnosti? „V šachu chcem byť svetovou šampiónkou. Mám rada zvieratká, takže by som chcela byť zoologičkou. A potom aj primátorkou Lučenca,“ odhalila malá šachistka svoje ambiciózne plány.

Pozrite si trofeje malej Lucky v našej galérii!

V OBRAZOCH: Majsterka EÚ v šachu Lucka Kapičáková je z Lučenca
14
Galéria
Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie