FOTO: Mestské múzeum v Lučenci prináša fotografie verného priateľa ulice

Mestské múzeum Lučenec slávnostne otvorilo výstavu VEĽKÝ GOLEM - Michal Hanko. Vernisáž výstavy prilákala do sály viac ako 100 návštevníkov.

Eliška Šándorová
Ilustračný obrázok k článku FOTO: Mestské múzeum v Lučenci prináša fotografie verného priateľa ulice
Zdroj: Mesto Lučenec

Výstava fotografií Michala Hanka pod názvom „Veľký Golem, ktorá je inštalovaná v Mestskom múzeu do 4. apríla 2018 ako spomienka pri príležitosti 10. výročia jeho úmrtia.

Výstava si kladie za ambíciu zmapovať osobný a profesionálny život tohto fotografa, ktorý je dodnes pre dejiny a teóriu fotografie neprebádanou entitou.

Celý život s foťákom

Kvalita ním nasnímaného materiálu od konca 80. rokov zhruba po rok 2000, kedy podlomený zdravotný stav zapríčiňuje rezignáciu na aktívnu tvorbu, naznačuje popísanie ďalšej zaujímavej kapitoly československej, resp. slovenskej fotografie 20. storočia.

Michal Hanko (1954–2008) prežil v podstate celý svoj fotograficky aktívny život v meste Lučenec a vytvoril tak unikátny a ucelený „portrét“ malomesta s bohatou históriou na prelome socializmu a trhového hospodárstva, na hranici tisícročí.

Jeho čiernobiele fotografie sú dokumentom, ktorý ponúka nahliadnutie do životov obyčajných ľudí, pod pokrievkou undergroundovej kultúry, ale i dovnútra autora.

Priateľ Lučenčanov

Táto výstava by sa mala stať základným stavebných kameňom rozsiahlejšieho projektu, ktorý by rád naplnil snahu oboznámenia verejnosti s týmto autorom.

Na vernisáži sa predstavila aj kapela jeho priateľa a súputníka, Oskara Szabóa, „Mr.56“.

„Organizátori výstavy ďakujú všetkým Michalovým priateľom a rodine, synovi Filipovi, za spoluprácu pri jej príprave a za poskytnutie fotografií. Vďaka patrí aj Davidovi Koronczimu za poskytnutie jeho bakalárskej práce, ktorá nám poslúžila ako výborný študijný materiál o Michalovom živote a tvorbe,“ informuje na webe samospráva.

Zdroj a foto: Mesto Lučenec

Zdroj: Dnes24.sk