Samospráva

FOTO: Nová tržnica vo Fiľakove vytvorí lepšie podmienky pre kupujúcich i predávajúcich

Lepšie priestory pre predávajúcich i kupujúcich, oživenie ďalšej časti mesta, ale aj odľahčenie dopravy v centre.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Nová tržnica vo Fiľakove vytvorí lepšie podmienky pre kupujúcich i predávajúcich
2
Galéria

To sú podľa samosprávy Fiľakova v okrese Lučenec hlavné prínosy novej tržnice, ktorej základný kameň v stredu slávnostne uložili na mieste jej výstavby na Trhovej ulici. Dodávateľom stavby je spoločnosť Strabag a dokončená by mala byť v novembri tohto roka.

Podľa primátora Fiľakova Attilu Agócsa mesto na príprave výstavby novej tržnice pracovalo takmer tri roky. „Máme za sebou veľmi ťažké a komplikované fázy plánovania, projektovania, negociácií s občanmi a odborníkmi a potom, samozrejme, aj získavania finančných prostriedkov,“ priblížil primátor s tým, že výstavbu financujú z viacerých zdrojov.

Nové miesta

„Na jednej strane cez akčný plán rozvoja okresu, na druhej strane sme si vyčlenili peniaze aj z vlastného rozpočtu mesta a čiastočne i z úverových zdrojov. Vysúťažená cena je na úrovni približne 740-tisíc eur, z tohto 200-tisíc eur sme dostali ako regionálny príspevok cez úrad vlády, 100-tisíc eur sú úvery a zvyšok dávame do tohto projektu z vlastných peňazí,“ konkretizoval A­gócs.

V novej tržnici vznikne 37 predajných miest pod hlavnou strechou a pod vedľajším altánkom. V prednej časti pri Trhovej ulici budú situované štyri malé obchody, ktoré mesto podľa primátorových slov ponúkne miestnym podnikateľom.

V zadnej časti sa vytvorí sociálne zázemie. Samospráva chce v novej tržnici organizovať i vianočné trhy a rôzne burzy a očakáva celkové oživenie tejto časti Fiľakova.

Podpora producentov

Po dokončení výstavby mesto presunie do tržnice predávajúcich z Trhovej ulice, kde v súčasnosti organizuje v stredu a sobotu trhy. V čase ich konania je ulica pre dopravu uzavretá, k čomu po vybudovaní novej tržnice už nebude treba pristupovať. Na Trhovej ulici zároveň plánuje samospráva v budúcnosti vystavať nové parkovacie miesta.

Ako uviedla na margo novej tržnice primátorka Lučenca a členka výboru pre rozvoj okresu Alexandra Pivková, nová stavba bude mať význam aj z hľadiska podpory miestnych výrobcov a producentov potravín.

„Takáto tržnica je nevyhnutná, aby sme vedeli podporovať regionálne produkty, konzumovali naše novohradské výrobky a prinášali ľuďom možnosti zdravého stravovania,“ podotkla.

Fiľakovo tržnica výstavba
2
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie