FOTO: Posledná generácia? Bzovské sklárske dni priblížili výrobu ručne valcovaného skla

Výrobu ručne valcovaného skla predviedli návštevníkom VIII. Bzovských sklárskych dní v Dolnej Bzovej v okrese Lučenec poslední novohradskí sklári.

Oheň v unikátnej Hupkovej peci, ktorú v strede obce postavili pred ôsmimi rokmi, sa rozhorel už v strede týždňa. Teplota na sobotňajšiu tavbu skla musela totiž dosiahnuť približne 1200 stupňov.

„Okrem toho naši sklári vyrábajú pre návštevníkov Dolnej Bzovej sklené peniaze s motívom sklára a koná sa tu tiež turistický pochod sklárskym chodníkom,“ povedal za organizátorov Ján Samaš z OZ Skálnik.

V miestnom kultúrnom dome zároveň pripravili výstavu historického skla, ako aj skla vyrobeného amatérmi. Koná sa tam tiež odborná prednáška o výrobe valcovaného skla a prednáška o minulosti, súčasnosti a budúcnosti výroby skla na Slovensku.

„Sklo je jedinečný materiál, ktorý sa vo všetkých obdobiach podieľalo na riešení kľúčových problémov ľudstva. Aj dnes ho nájdeme v každom odvetví,“ povedal predseda Slovenskej sklárskej spoločnosti Peter Šimurka.

Dolná Bzová sa v minulosti preslávila výrobou ľudového skla. Miestnu skláreň zakladali nemeckí prisťahovalci v polovici 18. storočia. Neskôr tam mali aj vlastnú brusiareň. Brúsenie skla v Dolnej Bzovej sa datuje do obdobia medzi rokmi 1841 – 1856.

Zdroj: TASR