Boris Macko Rôzne

FOTO: V Lučenci vyviera tekuté zlato: Ľudia ho naberajú vo veľkom

Slovensko síce nedisponuje ropou, ale máme tu iné prírodné bohatstvá. Napríklad pramene artézskej vody, ktorých je u nás požehnane.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: V Lučenci vyviera tekuté zlato: Ľudia ho naberajú vo veľkom
Foto: Boris Macko

Lučenec má jednu veľkú výhodu, ktorú berú mnohí ako samozrejmosť. Ak si chce niekto zadovážiť minerálnu vodu, stačí ísť na Komenského ulicu a z artézskych prameňov si nabrať koľko hrdlo ráči.

„Pijem túto vodu odmala a doteraz fungujem a potrebujem ju každý deň. Sú na ňu rôzne názory, niektorým nechutí, alebo sa im zdá príliš slaná. Pre mňa je ale dobrá. Ak aj nie je liečivá, určite neuškodí,“ myslí si Ján z Lučenca, ktorý si chodí nabrať pravidelne.

Čapuje tu množstvo Lučenčanov. Každodenne tu vídať autá, ktoré zastanú a ľudia si naberajú vodu do plastových fliaš, aby si ju mohli odviezť domov. Nájdu sa ale aj takí, ktorým veľmi „nešmakuje“.

O prameň sa stará mesto, ktoré ho aj pred zhruba dvoma rokmi vynovilo. Vrt však dal urobiť Jozef Maróczy ešte v roku 1899. Je hlboký 364,5 metra a jeho výdatnosť je 0,4 litra za sekundu. Voda je prírodná, slabo mineralizovaná, hydroulihičitanovo-chloridová, sodná, fluorová, studená, hypotonická. Ďalšia artézska studňa je na Ulici Nejedlého.

Čo je artézska studňa? Ide o podzemnú vodu, ktorej hladina je vyššie ako zemský povrch. Je na ňu vyvíjaný tlak hornín a zeme a preto nejde o bežnú hladinu jazera. Naopak, keďže je takýto zdroj vody uzavretý je voda chránená pred vonkajším znečistením. Voda navyše vyviera sama bez nutnosti čerpania.

Pozrite si lučeneckú artézsku studňu v našej galérii!

Čítajte tiež:

FOTO: Lučenec ako v rozprávke. Mestský park krášlia nádherné drevené sochy

FOTO: Nevšedná kuriozita v Lučenci: Galéria a úrad na jednom mieste

FOTO: Artézska studňa na Komenského ulici
14
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie