Boris Macko Rôzne

FOTO: Voda v Lučenci. Takmer zabudnutá osobnosť nášho mesta

V Lučenci sa narodilo alebo pôsobilo viacero významných osobností. Niektoré boli prínosom pre celé Slovensko, iné zase pre región či Lučenec. Viete, kto bol Gustáv Voda?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Voda v Lučenci. Takmer zabudnutá osobnosť nášho mesta
Foto: Boris Macko

Na niektorých sa spomína viac, na iných menej, či takmer vôbec. Jedným z nich je aj Gustáv Voda. V Lučenci má síce pamätník takmer v centre mesta, no väčšina ľudí prejde okolo neho bez povšimnutia, lebo je bokom.

Pritom Dr. Gustáv Voda bol lekárnik a významný predstaviteľ spoločenského, kultúrneho a politického života Lučenca v medzivojnovom období. Hoci sa narodil 3. mája 1886 v Modre, do nášho mesta sa prisťahoval v roku 1920. Jeho ďalším prínosom pre Lučenec bolo, že krátko po príchode si tu otvoril na tú dobu modernú lekáreň. Bol aj slovenským národovcom a zakladateľom Zväzu lekárnikov Slovákov.

Lekáreň sa volala Salvator a mala moderné laboratórne a prístrojové vybavenie. Sídlila v dome, kde pôsobila aj Hornonovohradská slovenská národná rada. Škoda len, že už nestojí. A práve tu je kuriózne, že aj napriek tomu je na pamätníku zmienka o tom, že "v tejto budove zasadala Hornonovohradská slovenská národná rada. Neskôr pribudlo upozornenie, že pamätná tabuľa bola pôvodne odhalená na budove banky, ktorá tu kedysi stála. Pamätnú tabuľu Dr. Vodu tu umiestnili v roku 2006.

Pozrite si zaujímavý pamätník Gustáva Vodu v našej fotogalérii!

Čítajte tiež:

FOTO: Lučenecká lekáreň funguje už stovky rokov. Výnimočná nie je len názvom

Mestá Slovenska v boji o atraktívny titul: Ako sa zatiaľ darí Lučencu?

FOTO: Zaujímavý pamätník v centre Lučenca
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie