Boris Macko Rôzne

FOTO: Záhada ukrytá priamo v Lučenci. Čo vieme o tajomnej kovovej truhlici?

Všetci milovníci záhad a tajomstiev v našom meste by mali spozornieť. Jedno z nich totiž ukrýva aj Novohradské múzeum a galéria.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Záhada ukrytá priamo v Lučenci. Čo vieme o tajomnej kovovej truhlici?
Foto: Boris Macko

Na prvý pohľad stará kovová truhlica. Čierna skrinka však s tými modernými nemá nič spoločné. Záhadou je dokonca aj jej vek. Isté je len to, že múzeum ju kúpilo v 90. rokoch.

„Podobné sa robili pred 300 rokmi aj v 19. storočí. Nemáme k nej žiadne podrobnejšie údaje. Vzhľadom na to, že má zámok, zrejme slúžila ako cechová pokladnica,“ vysvetlila riaditeľka múzea Iveta Kaczarová. Upresnila, že ide o peknú kováčsku prácu. Navyše aj premyslenú. Mince sa dali cez otvor ľahko hodiť dnu, no vytriasť ich späť už bol dosť veľký problém.

Prípadných hľadačov pokladov sklame informácia, že v truhlici nie sú žiadne cennosti. „K zámku na nej nemáme kľúče a bez použitia násilia ju nevieme otvoriť. No je isté, že v truhlici nič nie je. Vieme to vďaka tomu, že sme ju museli reštaurovať, vtedy sa dala otvoriť, no zámok sa časom zasekol,“ dodala riaditeľka. Napriek tomu je stará pokladnica pokladom v tom, že sa zachovala ako ukážka remeselnej zručnosti našich predkov.

Pozrite si unikátnu truhlicu v našej fotogalérii!

Čítajte tiež:

Ťahák s akciami na najbližší týždeň. Čo by Lučenčania rozhodne nemali prehliadnuť?

Kde oddychovať počas leta v Lučenci? 5 dôvodov, prečo ísť práve do Mestského parku

Tajomná truhlica v Novohradskom múzeu v OBRAZOCH
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie