Hrad Fiľakovo otvorí sezónu s NOVINKAMI. Jedna sa týka aj Bebekovej veže

S príchodom jari sa pomaly rozbehne sezóna aj na slovenských hradoch. Bokom neostane ani Fiľakovský. Na čo sa môžu tešiť návštevníci?

Boris Macko

Spolu s novou sezónou je prichystané aj rozšírenie stálej expozície, ktoré je hlavnou novinkou Hradného múzea Fiľakovo (HMF). Podľa riaditeľky Viktórie Tittonovej sú jedným z dôvodov oslavy 10. výročia založenia múzea. „Chceli sme preto našu stálu expozíciu trochu obnoviť a zmodernizovať. Jej súčasťou budú po novom i archeologické nálezy, ktoré boli na hrade nájdené počas minuloročných výskumov,“ vysvetlila riaditeľka.

„Chceli sme preto našu stálu expozíciu trochu obnoviť a zmodernizovať. Jej súčasťou budú po novom i archeologické nálezy, ktoré boli na hrade nájdené počas minuloročných výskumov,“ uviedla riaditeľka.

Ďalšou novinkou je podľa jej slov celodenné sprístupnenie expozícií v Bebekovej veži hradu. „Chceli sme dosiahnuť, aby sme ju mohli mať otvorenú počas celého otváracieho času hradu. Doteraz sme tam totiž púšťali návštevníkov len každú celú hodinu a so sprievodcom,“ priblížila Tittonová, podľa ktorej museli toto obmedzenie dodržiavať okrem iného preto, že niektoré exponáty neboli uložené vo vitrínach.

„Získali sme však niekoľko dotácií z rôznych fondov, vďaka ktorým už budú všetky vystavené predmety chránené sklom,“ avizovala riaditeľka a doplnila, že veža má byť otvorená hneď od začiatku turistickej sezóny na hrade, teda od 15. marca. HMF sa aj tohto roku v máji zapojí do podujatia Noc múzeí a galérií a v júni plánujú organizovať ďalší ročník Hradných hier. „Pokračovať bude i obnova hradu a archeologický výskum, keďže mesto sa zapojilo do príslušného projektu,“ uzavrela Tittonová.

Pozrite si minuloročné nálezy z Hradu Fiľakovo v našej fotogalérii!

Zdroj: TASR