Streda 24. júl 2019 Vladimír  18 °C
Rôzne

Hygienici kontrolovali bazény a jazerá: Kde v našom kraji sa môžete bezpečne okúpať?

Letné kúpaliská postupne zatvárajú svoje brány. Hygienici pokračovali v monitorovaní kvality vody na kúpanie aj na prírodných vodných plochách.

Ilustračný obrázok k článku Hygienici kontrolovali bazény a jazerá: Kde v našom kraji sa môžete bezpečne okúpať?
7
Galéria

V súčasnosti majú povolenie na prevádzku tri prírodné, 77 umelých kúpalísk a niekoľko prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou. Na Slovensku je v prevádzke 297 bazénov. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„V priebehu 36. týždňa dochádzalo k postupnému ukončovaniu prevádzky umelých aj prírodných kúpalísk,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Ukončená prevádzka bola na 9 prírodných kúpaliskách: Vinianske jazero, Zemplínska Šírava – Hôrka, Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov, Ružiná pri obci Divín, Liptovská Mara – Liptovský Trnovec, VN Teplý Vrch – pláž Drieňok a ORMET.

Vyhovujúca kvalita

Na základe odberov vzoriek je vyhovujúca kvalita vody na kúpanie v Banskobystrickom kraji v týchto miestach: Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Krpáčovo – jazero, Ružiná pri obci Ružiná, Belianske jazero, Klinger, Evičkino jazero, Kopanice, Tajch.

Odbery vzoriek vôd boli realizované aj na Počúvadlianskom jazere (okres Banská Štiavnica). Výsledky laboratórnych rozborov preukázali nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie pre zvýšené množstvo cyanobaktérií (kontrolný odber bude vykonaný dňa 11.9.2018) – voda nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov.

Zákaz kúpania z dôvodu vysoko prekročených medzných hodnôt chlorofylu a, cyanobaktérií a nízkej priehľadnosti vody je naďalej pre verejnosť vydaný na Zelenej vode – Kurinec v okrese Rimavská Sobota (od 14.8.2018).

Prevádzkovaných zostalo už len niekoľko kúpalísk: Krytá plaváreň Veľký Krtíš, Aqua beach Orlík vo Zvolene, HOLIDAYPARK Kováčová, TK Sliač, Vonkajší rehabilitačný bazén pri ŠLÚ Marína v Kováčovej, Rekreačno – športový areál Športcentrum EKOMA vo Zvolene, NOVOLANDIA Lučenec – Rapovce, verejné kúpalisko Poltár.

Môžete sa zapojiť do prieskumu

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

ÚVZ SR pripravil dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v SR. V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné štatistické údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a kúpaliskách. Do prieskumu sa môžu záujemcovia zapojiť po kliknutí na odkaz, ktorý je uvedený na webovej stránke ÚVZ.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: brezno.dnes24.sk