Jakub Forgács Kultúra

Jedinečná šanca v Lučenci: Obdivovať môžeme unikátne stroje Leonarda da Vinci, FOTO

Výstava prináša umelcov pohľad na zariadenia, ktoré sú unikátne stvárnené cez viac ako 40 replík strojov, náčrtov a umeleckých diel.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečná šanca v Lučenci: Obdivovať môžeme unikátne stroje Leonarda da Vinci, FOTO
9
Galéria
Zdroj: BBSK

Viac ako 40 replík strojov, náčrtov a diel geniálneho umelca prináša výstava Stroje Leonarda da Vinci, ktorá je od nedele 20. septembra verejnosti prístupná v lučeneckej Synagóge. Len za prvú hodinu po otvorení si ju pozrelo viac ako päťdesiat návštevníkov, Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ju podporil sumou 10-tisíc eur. Informovala o tom Lenka Štepáneková vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

„Až do nedele 13. decembra tu bude verejnosti prístupná výstava pod názvom Stroje Leonarda da Vinci, ktorá poukazuje na všestrannosť tohto umeleckého génia. Ten už v 15. storočí navrhol tank, padák, helikoptéru alebo guľkové ložiskom,“ uviedla Štepáneková.

Interaktívne repliky

„Súčasťou výstavy sú presné kópie modelov vyrobené kvalifikovanými talianskymi majstrami podľa pôvodných Leonardových návrhov. Na základe náčrtov a replík návrhov je možné poukázať na geniálneho konštruktéra, ktorým Leonardo da Vinci nesporne bol. Návštevníci si môžu vyskúšať fungovanie vynálezov, ktoré o stovky rokov predbehli svoju dobu a mnohé z nich sú inšpiráciou pre moderné stroje a zariadenia,“ hovorí Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK.

Výstava prináša umelcov pohľad na zariadenia, ktoré sú unikátne stvárnené cez viac ako 40 replík strojov, náčrtov a umeleckých diel. Okrem nich sa môžu návštevníci zoznámiť aj s umelcovými maľbami.

Zaujímavosťou je tiež veľkoformátová replika obrazu Posledná večera, pri ktorej sa na obrazovke premietajú jej modernejšie stvárnenia. Nechýba Posledná večera ako módny editoriál, výjav z populárnych Simpsonovcov či fotografia, na ktorej pózujú lekári počas epidémie COVID-19 v Paríži.

Renesančný človek

„Cieľom tejto výstavy je ukázať tvorbu talianskeho umelca v kultúrnom a sociálnom kontexte. Ako pravý predstaviteľ renesancie bol maliarom, sochárom, architektom, filozofom, hudobníkom, básnikom, bádateľom, matematikom, mechanikom, fyzikom, odborníkom na anatómiu, vynálezcom a geológom. Leonarda da Vinci oprávnene označujú za renesančného človeka,“ doplnil Peter Černek.

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín Synagógy. Cena základného vstupného je 5 eur, študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 eurá, deti od 6 do 15 rokov 2 eurá a rodinné vstupné je za 12 eur (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov).

Každú nedeľu v čase od 14.00 do 17.00 hod. budú na rodiny s deťmi tiež čakať pripravené tvorivé dielne.

Zábery z výstavy si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Unikátne stroje Leonarda da Vinci v lučeneckej Synagóge
9
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie