Kotleba odmieta podpísať rozpočet: Poslanci chcú mimoriadne zastupiteľstvo!

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zostáva v rozpočtovom provizóriu. Jeho tohtoročný rozpočet, ktorý zastupiteľstvo schválilo na februárovom zasadnutí, župan Marian Kotleba nepodpíše.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Kotleba odmieta podpísať rozpočet: Poslanci chcú mimoriadne zastupiteľstvo!
Zdroj: Webnoviny.sk

„Tak, ako avizovali niektorí poslanci, ktorí hlasovali proti tomuto rozpočtu, rozpočet nie je vykonateľný a určite ho pán predseda nepodpíše,“ uviedol v pondelok hovorca BBSK Miroslav Belička. O polnoci uplynul termín, dokedy mal predseda rozhodnúť o podpísaní či nepodpísaní schváleného rozpočtu.

Kotleba už krátko po hlasovaní o rozpočte uviedol, že v schválenej podobe ho zrejme nepodpíše. V porovnaní s návrhom, ktorý na zasadnutie predložil, totiž zastupiteľstvo prijalo rozpočet s viacerými zmenami, ktoré navrhol a presadil väčšinový klub Smer-SD, KDH.

Županovi odobrali kompetencie na schvaľovanie zmien rozpočtu

Zastupiteľstvo výdavky na Úrad BBSK skresalo o zhruba o 1,062 milióna eur, ktoré rozdelilo na krytie nových kapitálových výdavkov a bežných výdavkov, ktoré v pôvodnom návrhu neboli zahrnuté. Konkrétne ide o vyše 207-tisíc eur na päťpercentné spolufinancovanie projektov stredných škôl podporených z eurofondov, zvýšenie sumy na prideľovanie dotácií zo 150-tisíc na 400-tisíc eur, kapitálové výdavky takmer 222-tisíc eur na dva projekty deinštituciona­lizácie domovov sociálnych služieb a zvýšenie kapitálových výdavkov na výstavbu cyklotrasy zo Zvolena do Sliača z 250-tisíc na vyše 633-tisíc eur.

Poslanci zároveň odobrali županovi jeho doterajšie kompetencie na schvaľovanie zmien rozpočtu. Celková výška tohtoročných príjmov aj výdavkov zostala rovnako ako v predloženom návrhu rozpočtu na úrovni 148,159 milióna eur, pričom schodok kapitálového rozpočtu a schodok finančných operácií má vyrovnať prebytok bežného rozpočtu.

Poslanci chcú mimoriadne zastupiteľstvo

Podľa predsedníčky väčšinového poslaneckého klubu Smer-SD, KDH Ľubice Laššákovej by mali poslanci ešte tento týždeň požiadať župana o zvolanie mimoriadneho zasadnutia zastupiteľstva, na ktorom jeho veto prelomia a rozpočet definitívne schvália.

„Veci treba riešiť okamžite. Čím skôr sa rozhodneme a zvoláme mimoriadne zastupiteľstvo a čím skôr schválime rozpočet, tým lepšie pre BBSK,“ uviedla v pondelok Laššáková s tým, že 25. apríla, keď má byť najbližšie riadne zasadnutie, je neskoro.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk