Správy Samospráva

Kus histórie opäť opeknie: Vo Fiľakove zrekonštruujú významnú budovu

Rekonštrukčné práce sú vyčíslené na bezmála 17 500 eur, z nich 15-tisíc eur sa mestu podarilo získať z dotácie Ministerstva financií SR a zvyšok uhradí z vlastného rozpočtu.

Ilustračný obrázok k článku Kus histórie opäť opeknie: Vo Fiľakove zrekonštruujú významnú budovu
Zdroj: Mesto Fiľakovo

Komplexná obnova chodby a toaliet na prízemní historickej budovy Mestského úradu (MsÚ) Fiľakovo v okrese Lučenec je obsahom aktuálnej tretej etapy ich rekonštrukcie. Ako informovala Erika Andreková, vedúca referátu stratégie a rozvoja mesta MsÚ, sociálne zázemie aj chodba boli doposiaľ v havarijnom stave.

Vybúrajú dlažby aj omietky

„Spojovacia chodba na prízemí bola staticky narušená. Jej omietka bola nebezpečná, dispozičné usporiadanie a stav toaliet nevyhovovali platnej legislatíve,“ informovala vedúca s tým, že situáciu bolo možné riešiť len komplexnou rekonštrukciou konštrukcií, rozvodov i samotných sociálnych zariadení.

V chodbe preto vybúrajú dlažbu aj omietky, odizolujú ju proti zemnej vlhkosti a pre zníženie energetickej náročnosti zateplia podlahu chodby a znížia jej strop. Zároveň dostane nové omietky a dvere. „V sociálnom zázemí osadíme nové rozvody, ústredné vykurovanie, elektroinštalácie a novú sanitu,“ doplnila Andreková.

Postupná rekonštrukcia

Rekonštrukčné práce sú podľa nej vyčíslené na bezmála 17 500 eur, z nich 15-tisí eur sa mestu podarilo získať z dotácie Ministerstva financií SR, zvyšok uhradí z vlastného rozpočtu. Zhotoviteľom stavby sú Verejnoprospešné služby mesta Fiľakovo a práce by podľa samosprávy mali byť ukončené do konca roka.

Ako pokračoval primátor Attila Agócs, v obnove historickej radnice z roku 1912 pokračujú postupne v menších projektoch, aby nezaťažili mestský rozpočet. „Takto sa nám podarilo ešte v roku 2016 vybudovať klientske centrum, neskôr obnoviť väčšinu spoločných chodieb. Aktuálny projekt plynule na tieto práce nadväzuje,“ podotkol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie