Jakub Forgács Rôzne

Letecké dni opäť nesklamali: Piloti a silné stroje prilákali 90 000 návštevníkov! FOTO

Desaťtisíce priaznivcov lietadiel a lietania si prišli na svoje na najväčšom podujatí svojho druhu na Slovensku. Ako to vyzeralo na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2014?

Ilustračný obrázok k článku Letecké dni opäť nesklamali: Piloti a silné stroje prilákali 90 000 návštevníkov! FOTO
Zdroj: Webnoviny.sk

„Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2014, ktoré sa uskutočnili v sobotu a nedeľu na Letisku Sliač, navštívilo zhruba 90-tisíc ľudí,“ informovala hovorkyňa tohto podujatia Monika Pastuchová s tým, že v sobotu letové ukážky tímov z 13 krajín sledovalo vyše 55 000 a v nedeľu približne 35 000 návštev­níkov.

„Opäť sme ukázali, že SIAF je spoločenská udalosť, ktorá láka pozornosť tisícok domácich i zahraničných návštevníkov a stala sa vyhľadávaným podujatím s vysokým kreditom,“ zhodnotil návštevnosť riaditeľ SIAF 2014 Hubert Štoksa.

Ocenili najlepších pilotov

Hlavnú cenu podujatia: Best display Smik Trophy, čo je putovná cena za najlepšiu letovú ukážku, získal pilot vojenského dopravného lietadla C-27J Spartan. Cenu veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si zo Sliača tento rok odnáša pilot bojového lietadla JAS 39 Gripen vzdušných síl českej armády.

Cenu letového riaditeľa SIAF 2014 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku tento rok udelili RetroSky Team-u z Košíc, ktorý predviedol leteckú bitku umocnenú pyrotechnickými efektmi. Cenu Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok získal tím Baltic Bees z Lotyšska.

Prácu mali aj záchranári

Podľa hlavného lekára SIAF 2014 Petra Časnochu ošetrili na podujatí 26 ľudí. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili uštipnutia hmyzom, bolesti hlavy a drobné nevoľnosti. Len jedného pacienta bolo treba previezť do zdravotníckeho zariadenia, pričom išlo o podozrenie na zlomeninu nohy.

Organizátorom Leteckých dní SIAF je Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR ako hlavným programovým partnerom. Na Letisku Sliač sa toto podujatie organizuje od roku 2011.

Letecké dni v Sliači opäť nesklamali a prilákali tisíce návštevníkov
38
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie