Streda 24. júl 2019 Vladimír  18 °C
Rôzne

Lučenčania majú unikát: Môžu krstiť či sobášiť sa v nemocnici!

Lučenčania majú nový svätostánok. Je ním kaplnka, ktorá je unikátna na Slovensku. Nachádza sa totiž v lučeneckej nemocnici a ľudia sa v nej môžu i sobášiť.

Ilustračný obrázok k článku Lučenčania majú unikát: Môžu krstiť či sobášiť sa v nemocnici!
Zdroj: Pixabay.com

V areáli Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci je od utorka unikátne kaplnka. Prestrihnutím pásky a svätou omšou, ktorú celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, ju oficiálne sprístupnili nielen pacientom či veriacim. Kaplnku, ktorá sa nachádza na prízemí tzv. chirurgického pavilónu, počas liturgií posvätili.

Nielen pre pacientov

„Splnili sme ďalší z cieľov, ktoré sme si predsavzali. Najideálnejší priestor sme našli v centrálnej hale. Upravili sme ju tak aby ľudia vošli do pekného prostredia a mali v nej dobrý pocit,“ povedal Ján Miadok predseda správnej rady lučeneckej nemocnice.

Podľa jeho slov kaplnku postavili nielen pre veriacich ktorí sú pacientmi nemocnice. Počas bohoslužieb ju môžu dokonca navštevovať aj neveriaci hľadajúci duchovnú útechu v ťažkých životných situáciach spojených s určenou diagnózou.

„Myslím si, že bude mať dôležitú úlohu. Zasvätená je panne Márii, jej súčasťou je i spovednica. Chceme však aby bola otvorená nielen katolíckej cirkvi. Po dohode s ňou tu môže každá cirkev usporiadať bohoslužbu.“

Sobáš v nemocnici

Nový svätostánok bol postavený zo súkromných príspevkov veriacich. Inventár kaplnky je majetkom katolíckej cirkvi. Súčasťou kaplnky je aj spovednica.

Po ukončení omší by mali duchovní chodiť v prípade potreby za veriacimi priamo na oddelenia. „Dostali sme pápežské požehnanie. Môžeme v našej svätyni krstiť aj sobášiť. Ja to unikát, na ktorý sme hrdí," dodal Miadok.

Návštevníci nemocnice si v jej areáli určite všimnú aj nový vyrezávaný drevený kríž.

„Postavili sme ho pred chirurgický pavilón. Veriaci sa budú môcť pri ňom pomodliť, sviečku zapáliť. Bez nároku na honorár ho zhotovil Jozef Krnáč z Detvy," zakončil predseda predstavenstva.

Zdroj: TK KBS, ilustračné foto: pixabay.com

Zdroj: lucenec.dnes24.sk