Jakub Forgács Správy

Lučenčania sa dočkali novinky. Koľko budú stáť sobášne obrady v synagóge?

Kompletne zrekonštruované synagóga a radnica získajú nové využitie. Národné pamiatky v Lučenci budú slúžiť aj na sobášne obrady. Prečo mesto pristúpilo k tomuto kroku?

Ilustračný obrázok k článku Lučenčania sa dočkali novinky. Koľko budú stáť sobášne obrady v synagóge?
Zdroj: TASR

Neologická synagóga a historická Radnica mesta v Lučenci, ktoré boli počas minulého roka kompletne zrekonštruované, budú slúžiť aj na realizovanie sobášnych obradov. Informatívnu správu o vykonávaní sobášov mimo určenej sobášnej miestnosti lučeneckí mestskí poslanci prerokovali a vzali na vedomie na svojom ostatnom júnovom zasadnutí.

Podľa slov primátorky mesta Alexandry Pivkovej mali občania v regióne záujem o sobášenie v synagóge ešte pred schválením tejto možnosti. „Akceptovali sme túto požiadavku ľudí, ktorí by radi výnimočný manželský akt urobili v takýchto výnimočnejších priestoroch,“ uviedla primátorka s tým, že budovy nebudú slúžiť pre svadby, ale výhradne len na sobášenie, čo je v súlade s ich multikultúrnym využitím, ktoré samospráva pred rekonštrukciou zamýšľala.

Podľa informatívnej správy zaplatia záujemcovia o sobáš v týchto netradičných priestoroch samospráve poplatok vo výške 166 eur za zvýšené náklady v súvislosti s vykonaním obradu mimo určenej sobášnej miestnosti. Zároveň musia uhradiť náhradu za využitie priestorov mestskej organizácii Lukus, ktorá radnicu aj synagógu prevádzkuje.

Obidve budovy sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Historickú budovu radnice postavili v rokoch 1893–1894 podľa projektu Virgila Nagya a Viktora Kolbenheyera. Pri návrhu tejto nárožnej stavby projektanti využili neorenesančné a neobarokové prvky. Radnica bola v predchádzajúcom období sídlom mestského úradu a sobáše sa v nej konali aj v minulosti.

Neologickú synagógu v Lučenci postavili v rokoch 1924–1926 na mieste staršej schátranej synagógy a je dielom maďarského architekta Leopolda Baumhorna. Pri výzdobe 35,5 metra vysokej dvojpodlažnej budovy sa použili byzantsko-orientálne a secesné prvky. Počas druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený a počas minulého režimu slúžila ako sklad.

Čítajte tiež:

Hrad neďaleko Lučenca odkrýva ďalšie tajomstvá. Komu vlastne patrí Šomoška?

Lučenčanov trápi kriminalita v meste. Ako chce radnica riešiť vážny stav?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM