Samospráva

Lučenec bude mať vlastnú nulovú eurobankovku s motívom neologickej synagógy

Vlastnú suvenírovú eurobankovku s vyobrazením miestnej synagógy začne čoskoro predávať samospráva mesta Lučenec.

Ilustračný obrázok k článku Lučenec bude mať vlastnú nulovú eurobankovku s motívom neologickej synagógy
Zdroj: Mesto Lučenec

Ako uvádza na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook, bankovka bude mať nulovú nominálnu hodnotu, očakávajú však, že sa stane hodnotným zberateľským artiklom.

„Na bankovke bude vyobrazený jeden z klenotov a dominánt Lučenca – neologická synagóga. Ide o prvé judaikum na území Slovenska a Čiech v motíve nulovej eurobankovky,“ informuje mesto Lučenec.

Ako dodáva, bankovka vychádza v náklade 10-tisíc kusov, 3000 kusov si však samospráva nechá na reprezentačné, archívne a obdobné účely.

Predaj bankovky bude realizovaný výhradne v mestskom informačnom centre v budove historickej radnice na Ulici Dr. Herza od 22. augusta.

Neologickú synagógu v Lučenci postavili v rokoch 1924 – 1925 na mieste staršej asanovanej synagógy. Projekt vypracoval budapeštiansky architekt Leopold Baumhorn a po dokončení slúžila židovskej cirkvi do roku 1944. V roku 1948 ju náboženská obec predala mestu Lučenec.

V období rokov 1948 až 1980 bola využívaná ako sklad, neskôr bola nevyužitá a chátrala. Rekonštrukcia prvej etapy bola realizovaná v roku 2015.

Foto: FB Mesto Lučenec

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie