Eliška Šándorová Samospráva

Lučenec chce byť inteligentným mestom, uchádza sa o členstvo v Smart Cities klub

Podanie žiadosti o prijatie za člena zoskupenia schválili mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí.

Ilustračný obrázok k článku Lučenec chce byť inteligentným mestom, uchádza sa o členstvo v Smart Cities klub
Zdroj: TASR

Mesto Lučenec sa chce stať členom občianskeho združenia (OZ) Smart Cities klub, ktoré slúži na výmenu skúseností a spoluprácu pri príprave stratégií i programov na vytváranie inteligentných miest. Podanie žiadosti o prijatie za člena zoskupenia schválili mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí.

Inteligentný Lučenec

„Naše mesto už smart riešenia prináša, ale aby sme boli úspešnejší a mali viac informácií, chceli by sme v klube pôsobiť, pretože práve tam sa dostaneme k novým možnostiam a snáď aj príkladom dobrej praxe, čo v iných mestách funguje a čo možno nefunguje,“ priblížila pre TASR primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Dodala, že mesto už v súčasnosti má chytré riešenia napríklad v oblasti vzdelávania, dopravy, v odpadovom hospodárstve, v cestovnom ruchu a informovaní občanov.

„Práve toto rozvíjame, vypracovávame a priebežne realizujeme i ďalšie projekty takýchto smart riešení, zameraných na aplikáciu nových prvkov. Napríklad máme pripravený projekt na bike sharing, inteligentný priechod pre chodcov, elektromobil pre mestskú políciu či stanovištia na nabíjanie elektromobilov,“ konkretizovala primátorka.

Zvýšiť bezpečnosť chodcov v dvoch obciach na hlavnom južnom cestnom ťahu bolo cieľom inštalácie dvojice nových inteligentných priechodov, ktoré v novembri 2017 odovzdali do užívania v Bátke v Rimavskosobotskom okrese a v Mýtnej v Lučeneckom okrese.

Výška ročného členského príspevku Lučenca v OZ Smart Cities klub by mala byť 1500 eur. Uvedená suma je zabezpečená v disponibilnom rozpočte mesta.

Čo znamená Smart City?

V zjednodušenom preklade je Smart City „inteligentné mesto“, ktoré v sebe spája niekoľko zložiek: inovatívne využitie informačných technológií, efektívnu dopravu, udržateľnú spotrebu energií, čisté životné prostredie. Základné tri komponenty budovania Smart Cities sú technologické, ľudské a inštitucionálne.

Je to mesto, ktoré riadi svoju mobilitu, budovy, priestor, spotrebu energií a digitálne informácie energeticky účinným a udržateľným spôsobom v prospech blahobytu svojich občanov, pracovníkov a turistov.

Európska komisia a Európsky parlament vnímajú inteligentné mestá ako kľúčové prvky pre budúcnosť Únie.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie