Lučenec je jedinečný: V meste máme prvý krytý bocciadroom na Slovensku

Slovenská asociácia boccia počas svojej existencie dosiahla už nemalé úspechy. Najdôležitejší je však tréning. V Lučenci preto otvorili prvý krytý bocciadrom na Slovensku.

Michaela Mozolányová
Ilustračný obrázok k článku Lučenec je jedinečný: V meste máme prvý krytý bocciadroom na Slovensku
Zdroj: Dnes24.sk

Prvý krytý bocciadroom na Slovensku otvorili v Lučenci v piatok, 11. apríla. „Dohodli sme sa s Univerzitou Komenského v Bratislave na prenajatí ich priestorov v Lučenci a pomohla nám aj samospráva,“ informoval Ján Šnúrik, prezident Slovenskej asociácie Boccia.

Boccia je športová hra, v ktorej športovci hádžu väčšie gule k cieľu, ktorým je menšia guľa. Je to talianska národná hra a jej korene siahajú až do antického Grécka. „Slovenská asociácia boccia počas svojej existencie dosiahla už nemalé úspechy. Ak sme chceli na ne nadviazať, museli sme na sústredenia cestovať do Francúzka, Chorvátska, či Talianska. Na Slovensku sme si prenajímali zasa telocvične, kde sme hrávali na bežných kobercoch, ako sa používajú v domácnostiach. Teraz sme našli priestor, kde máme špeciálnu podlahu a môžeme tu trénovať za každého počasia v každom ročnom období," povedal Ján Šnúrik.

V Lučenci a Cíferi už podľa jeho slov majú vybudované bocciadromy, no niesú kryté. Počas zimnej sezóny si tak na tréningy museli prenajímať telocvične alebo športové haly. „Preto som sa rozhodol hľadať krytý priestor aspoň na jednu dráhu. Som rád, že sa to podarilo. Máme skromný, no útulný bocciadrom, ktorý sme si svojpomocne zariadili. Je dlhý 24 metrov a široký 4 metre. Podlahu tvorí špeciálna gumová hmota, ktorá je ohradená mantinelmi,“ ozrejmil Ján Šnúrik.

Ako dodal, vychádzajú tak v ústrety najmä telesne postihnutým športovcom, ale aj talentovanej mládeži. „Som onkologický pacient a viem sa vžiť do myslenia ľudí, ktorí prešli niečim podobným. Viem, že majú chuť žiť a športovať.“ Na bocciadrome už majú pripravenú aj rampu pre vozičkárov, aby bol pre nich vstup bezbariérový.

Foto: Ján Šnúrik

Zdroj: Dnes24.sk