Samospráva

Lučenec sa stáva popredným smart mestom na Slovensku

Metropola Novohradu sa za posledné roky stala popredným lídrom v oblasti smart riešení pre okresné mestá na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Lučenec sa stáva popredným smart mestom na Slovensku
3
Galéria

Smart city nie je nič iné ako využitie technológií na to, aby sa život v meste zlepšil a zjednodušil. Magistrát Lučenca dbá na to, aby sa so smart riešeniami začínalo už pri tých najmenších, a preto v svojich niektorých materských a základných školách zaviedli interaktívne tabule, internetovú žiacku knižku, elektronickú triednu knihu, čipový stravovací systém, informačný panel pre učiteľov či čipový dochádzkový systém pre zamestnancov.

QR kódy

Samozrejmosťou je už WIFI pripojenie v určitých lokalitách či interaktívne tabule, ktoré poskytujú obyvateľom a návštevníkom informácie zamerané na cestovný ruch, nachádzajú sa na Námestí republiky a na Kubínyiho námestí.

Pre návštevníkov Synagógy je k dispozícii interaktívna informačná tabuľa s možnosťou 3D prehliadky a postupným sprístupňovaním rôznych jazykových mutácií lektorského výkladu.

QR kódy určite väčšina obyvateľov i návštevníkov pozná. Po ich načítaní poskytnú všetky potrebné informácie. Mesto Lučenec ich využíva na letákoch, prezentačných materiáloch, v historických budovách a pod.

Špecifickou oblasťou je doprava. V meste už funguje CSS/ cestná svetelná signalizácia – detektory počtu áut, vyhodnocovanie dát o hustote dopravy na križovatke – Haličská cesta/Dukelských hrdinov/Lehára a na križovatke Masarykova/Va­janského/Kármá­na.

Aplikácia pre obyvateľov

Samozrejmosťou pre občanov Lučenca je využívanie aj smart MHD dopravy – možnosť dobíjania mobilných telefónov v MHD cez USB, wifi pripojenie, aplikácia pre cestujúcich – monitoring polohy v reálnom čase, LED  informačné panely na zastávkach, elektrická pokladňa (možnosť platiť pomocou moderného systému, priamo kartou alebo mobilným telefónom).

V oblasti odpadov sú už novovybudované polopodzemné kontajnerové stanovištia vybavené senzormi, ktoré signalizujú mieru ich naplnenia, optimalizujú svoj zvoz a šetria rozpočet.

Samospráva sa snaží aktívne komunikovať so svojimi občanmi a na dennej báze rieši ich problémy. Práve na nahlasovanie ich podnetov slúži aplikácia Odkazprestaros­tu.sk. Poskytuje obyvateľom možnosť priamo zasielať podnety samospráve, sledovať priebeh vybavenia podnetu, komunikovať formou diskusie či zasielať fotografie.

Táto aplikácia slúži aj na to, aby si obyvatelia všímali dianie okolo seba, a tým prispeli k lepšiemu a kvalitnejšiemu životu vo svojom meste. Lučenec už dnes pôsobí ako vzorové mesto pre mnohé samosprávy na Slovensku. Ako uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková teší ju záujem iných samospráv, výmena skúseností a nápadov, či už na domácej alebo zahraničnej pôde, je potrebná pre ďalšie napredovanie moderných miest hodných 21. storočia.

Bikesharing

Jej vízia je, aby všetky dáta boli na jednom mieste, a tým pádom samospráva presne videla, koľko peňazí ušetrila svojim obyvateľom a mohla sa sústrediť na ďalšie potrebné veci.

Moderné mestá dnes majú v jednom systéme celý život v meste. Hustotu premávky, voľné parkovacie miesta, kamery či kvalitu ovzdušia. Inteligentné verejné osvetlenie svieti práve tam, kde je to potrebné. Primátorka zároveň poodhalila aj ďalšie plány v oblasti smart prvkov a riešení vo svojom meste.

„V dohľadnej dobe nás čaká spustenie projektu Bikesharing (zdieľanie bicyklov), pracujeme na rozšírení Wifi na Námestí republiky, Kubínyiho námestí a Rúbanisku II, tento rok sa zameriavame aj na Cyklotrasy – bezpečnú a ekologickú dopravu, zaoberáme sa nízkouhlíkovou stratégiou mesta Lučenec. Myslíme aj na ťažko zdravotne postihnuté osoby a práve tu rozbiehame projekt – Deafcom a Transkript zameraný na služby zabezpečujúce online prepis a tlmočenie pre osoby so sluchových postihnutím. Na nasledujúce obdobie je pred nami aj jedna z najväčších úloh v oblasti smart, a to je základná infraštruktúra pre rozvoj smart city v meste Lučenec – rekonštrukcia verejného osvetlenia,“ dodala na záver primátorka Alexandra Pivková.

Smart prvky v Lučenci
3
Galéria
Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie