Správy

V NMG hovorili etnológovia o svojej činnosti po roku 1989

Na konferencii sa zúčastnilo približne 50 etnológov, členov Etnologickej komisie pri ZMS, ale priestor dostali aj niektorí nečlenovia z iných slovenských múzeí.

Ilustračný obrázok k článku V NMG hovorili etnológovia o svojej činnosti po roku 1989
Zdroj: Boris Macko

Expozičnú, výstavnú a prezentačnú činnosť po roku 1989 hodnotili v týchto dňoch v Novohradskom múzeu a galérii (NMG) v Lučenci zástupcovia slovenských múzeí na konferencii Zväzu múzeí na Slovensku (ZMS) s názvom Etnológ a múzeum.

„Folklórny súbor Dubkáčik nám ukázal folklór ‚zo strechy‘ Novohradu s praktickými ukážkami, ako sa odievali ľudia v Polichne a v Ábelovej,“ priblížila Škodová. „Večer všetkým hrala Ľudová hudba Ondreja Radiča z Kokavy nad Rimavicou,“ dodala.

V stredu dopoludnia sa konalo zasadnutie Etnologickej komisie pri ZMS a vo štvrtok (26. 9.) sa uskutočnila exkurzia na trase Ľuboreč, Polichno, Ábelová a Lučenec, kde pôsobili viaceré slovenské zberateľky prejavov folklóru.

„Výstupom z konferencie bude zborník, ktorý vyjde do konca roku 2019,“ doplnila Škodová.

Podľa Dáši Ferklovej zo Slovenského národného múzea v Martine Etnologická komisia pri ZMS dáva príležitosť etnológom pracujúcim v múzeách stretávať sa a riešiť problémy vychádzajúce z múzejnej práce.

„Keďže sa etnológovia v druhej polovici 20. storočia zaoberali najmä zberom predmetov z prvej polovice 20. storočia, našou úlohou v súčasnosti je doplniť zbierky a výskum o informácie a predmety z druhej polovice 20. storočia,“ povedala. Ako dodala, všetko je však závislé od finančných prostriedkov pridelených múzeám či od veľkosti depozitárov.

Ilustračné foto, archív

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie