Samospráva

Lučenec zaviedol participatívny rozpočet, vyčlenili naň 30-tisíc eur

Dokopy 30-tisíc eur vyčlenila v tohtoročnom rozpočte samospráva Lučenca na projekty realizované prostredníctvom participatívneho rozpočtu.

Ilustračný obrázok k článku Lučenec zaviedol participatívny rozpočet, vyčlenili naň 30-tisíc eur
Zdroj: Boris Macko

K takémuto kroku pristúpilo mesto tohto roku prvýkrát. „Sľubujem si od toho, že občanov viac vtiahneme do účasti na rozvoji nášho mesta. V rozpočte máme vyčlenené prostriedky na rekonštrukciu pasáže Zlatá ulička, kde nás o spoluprácu pri revitalizácii poprosilo jednu združenie. Môžeme hovoriť, že aj toto je tá participatívnosť, ktorú chceme nastaviť, ale plus sme ešte dali 30-tisíc eur do položky životné prostredie na ďalšie projekty komunít a aktivistov, ktorí nám predostrú niečo efektívne a významné,“ podotkla primátorka Alexandra Pivková.

Ak sa participatívny rozpočet v tomto roku osvedčí, samospráva bude podľa jej slov uvažovať aj o zvýšení finančných prostriedkov na tento účel.

„Ako to budeme vyhodnocovať a aké kritériá použijeme, na tom teraz pracujeme,“ dodala primátorka s tým, že od participatívneho rozpočtu si veľa sľubuje.

Participatívny rozpočet vo všeobecnosti zahŕňa tie financie obcí, o ktorých využití rozhodnú samotní občania. S ich spoluúčasťou sa ráta nielen pri navrhovaní tém rozpočtu, ale na základe svojich nápadov môžu podávať konkrétne projekty, podieľať sa na ich realizácii a neskôr aj na vyhodnotení.

Foto: archív

Lučenec má svoje čaro aj v zime
17
Galéria
Foto: Boris Macko / Zdroj: lucenec.dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie