Ilustračný obrázok k článku Lučenecká primátorka otvorene: Aká je situácia v okrese či v nemocnici?
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Lučenecká primátorka otvorene: Aká je situácia v okrese či v nemocnici?

V Lučenci sa môžete otestovať na 14 odberových miestach. Primátorka Alexandra Pivková zverejnila aj najnovšie informácie ohľadne koronavírusu.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Lučenecká primátorka otvorene: Aká je situácia v okrese či v nemocnici?

V Lučenci sa môžete otestovať na 14 odberových miestach. Primátorka Alexandra Pivková zverejnila aj najnovšie informácie ohľadne koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Lučenecká primátorka otvorene: Aká je situácia v okrese či v nemocnici?
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Situácia je v okrese Lučenec stabilizovaná a v podstate sa už dva mesiace takmer nemení. Skonštatovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Lučenci Nadežda Andóová na krízovom štábe mesta Lučenec, ktorý zasadal 18. februára. Na svojej facebookovej stránke o tom ešte vo štvrtok informovala lučenecká primátorka Alexandra Pivková.

Aký je stav v nemocnici?

„Od začiatku februára máme v okrese Lučenec potvrdených 706 pozitívnych prípadov koronavírusu. Priamo v meste Lučenec sme zaznamenali 269 pozitívnych. 466 ľudí s pozitívnym výsledkom testu sa pretestovalo antigénovými testami, zvyšok prípadov bol zistených pomocou metódy PCR,“ uviedla v príspevku.

„Nemocnica v Lučenci zatiaľ situáciu na COVID oddeleniach zvláda. Lučenec je veľkou spádovou oblasťou aj pre viac premorené okresy. Aj kvôli tomu je v nemocnici hospitalizovaných k 18. februáru 56 pacientov,“ spomenula Pivková.

Polovica učiteľov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Lučenec, ktorí mali záujem o očkovanie, má už podľa slov primátorky prvé očkovanie za sebou. „Druhá polovica aktuálne na vakcinačný termín čaká. Samospráva mesta Lučenec naďalej poskytuje ochranné pomôcky – respirátory FFP2 pre učiteľov a zamestnancov v školách a školských zariadeniach, zamestnancov mesta, opatrovateľky či mestských policajtov. Prioritou mesta Lučenec zostáva ochrana zdravia,“ pokračovala.

14 odberných miest

Ako ďalej uviedla, okres Lučenec zostáva v druhom stupni ohrozenia a patrí medzi desať najlepších okresov v rámci Slovenska. Do zamestnania tak naďalej potrebujeme test každých 14 dní. Na cestovanie v MHD či do škôl a školských zariadení je potrebný test nie starší ako sedem dní.

Primátorka zároveň upozornila, že mestská polícia pokračuje v spolupráci so štátnou políciou v kontrole prevádzok na území mesta. Všetkých poprosila, aby sa správali zodpovedne a dodržiavali aktuálne platné opatrenia.

„V Lučenci sa môžete antigénovými testami otestovať na 14 odberových miestach. V rámci okresu funguje ďalších päť odberových miest v meste Fiľakovo,“ povedala Pivková so slovami, že podrobný zoznam odberových miest v okrese Lučenec nájdete v najnovšom vydaní mestských novín (strana 16), na stránke alebo facebookovej stránke mesta.

Incidencia stúpla

Pivková tiež spomenula, že 14-denná incidencia v okrese Lučenec sa zmenila z 536 na 715 v prepočte na 100-tisíc obyvateľov. „V okrese evidujeme 37 prípadov koronavírusu u osôb vo veku nad 65 rokov,“ doplnila.

Pripomenula tiež, že vakcinačné centrum v Lučenci je zaradené v zoznamoch Ministerstva zdravotníctva SR. Záujemcovia o očkovanie sa môžu registrovať na internete a využiť môžu aj telefonickú linku na čísle 0800 174 174.

Samospráva mesta Lučenec sa podľa slov primátorky snaží v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR zabezpečiť výjazdovú vakcinačnú jednotku pre ŤZP, seniorov a zariadenia sociálnych služieb. „V spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom sa pripravuje stále očkovacie centrum, ktoré by malo vzniknúť v priestoroch mestského úradu, aby sme v našom okrese boli schopní zaočkovať našich obyvateľov čo najrýchlejšie,“ dodala Pivková so slovami, že v Lučenci by sme mali byť schopní zaočkovať približne 500 osôb denne.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj to, kde v kraji majú pribudnúť nové očkovacie centrá!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Očkovacie centrá v Banskobystrickom kraji
6
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie