Michaela Mozolányová Rôzne

Lučenecký rekord oficiálne potvrdený: Pridala sa aj rodina z Prešova!

Pokus o nový slovenský rekord sa Lučenčanom podaril. Na Námestí republiky vyrástla maketa mesta zo škatúľ. Počin Lučenčanov však prišla podporiť aj rodina Andraščíková, ktorá pricestovala na Dni mesta až z Prešova.

Ilustračný obrázok k článku Lučenecký rekord  oficiálne potvrdený: Pridala sa aj rodina z Prešova!
Zdroj: Dnes24.sk

Maketa mesta zhotovená z krabičiek od liekov či kozmetiky sa zapísala do Knihy slovenských rekordov. Mnohí Lučenčania priložili ruku k dielu a výsledkom je Certifikát o tom, že rekordmani použili na stavbu 429 škatuliek a vytvorili maketu mesta s rozmermi 6×6 metra.

Maketa ako inšpirácia

Projekt mal ale za úlohu spojiť ľudí a dať im aj takto priestor, aby ukázali, čo im v meste chýba. Mnohí sa do výroby zapojili priamo na Námestí republiky. Na makete mesta sa však okrem známych budov objavili aj novinky. „Neprekvapila ma diaľnica, no príjemne ma prekvapil betlehem a obrovské mrakodrapy. Maketu sme umiestnili v budove mestského úradu, kde nám bude slúžiť ako inšpirácia,“ povedala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.

Podľa primátorky Pivkovej, majú na tomto rekorde veľkú zásluhu školy a ľudia, ktorí dolaďovali detaily makety celý piatok. „Chcem poďakovať najmä učiteľom a deťom z Cirkevnej základnej umeleckej školy a Súkromnej základnej umeleckej školy za ich veľkú pomoc. Trochu sme sa toho báli, lebo škatuľky pribúdali pomaly, ale Lučenčania i obyvatelia z iných slovenských miest nakoniec ukázali, že chcú byť súčasťou rekordu. Boli skvelí,“ dodala primátorka mesta.

Na Dni mesta až z Prešova

Do slovenského rekordu sa zapojila aj rodina Andraščíková, ktorá pricestovala na Dni mesta až z Prešova. „Od známych sme sa dozvedeli, že sa Lučenčania pokúsia vytvoriť slovenský rekord. Mali sme doma zvyšné krabice a pustili sa do práce. Náš spoločný rodinný návrh sme priviezli na Námestie republiky a spoločne sme čakali na vyhlásenie rekordu,“ povedal František Andraščík.

Rekord zaznamenal autor Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. Podľa jeho slov je takýto nápad výnimočný. „Doteraz to nikto nerobil a práve lučenský rekord budú musieť iné mestá prekonávať. Z projektu mám dobrý dojem. Zapojili sa deti aj dospelí a spoločne sa im podarilo vytvoriť rekord,“ skonštatoval Igor Svítok.

V Lučenci je to štvrtý rekord za posledné štyri roky. Prvý bol obnova manželských sľubov, potom nasledovala reťaz z kancelárskych spiniek a najdlhší list Ježiškovi.

Z makety mesta ale vyplynuli aj zaujímavé skutočnosti. Čítajte viac TU: Lučenec zo škatúľ odhalil viac: Čo najviac v meste chýba?

Foto: Ján Šnúrik

Lučenec zo škatúľ odhalil viac
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie