Správy

Mesto a pamätníci vojny si pripomenú 73. výročie oslobodenia Lučenca

Tak ako po minulé roky, v polovici januára sa uskutočnia spomienkové oslavy oslobodenia mesta Lučenec. Súčasťou osláv bude i položenie vencov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto a pamätníci vojny si pripomenú 73. výročie oslobodenia Lučenca
Zdroj: Mesto Lučenec

Mesto Lučenec v spolupráci s Okresným úradom Lučenec a Oblastným výborom SZPB v Lučenci pozývajú aj tento rok na spomienkové oslavy oslobodenia mesta, ktoré sa budú konať 15. januára 2018 o 13.00 hod. pri pamätníku padlých na Ulici J. Kármána v Lučenci.

„Súčasťou osláv bude i položenie vencov pri pomníku padlým rumunským vojakom na Ulici Vajanského smerom na Rapovskú križovatku, a pomníku padlým vojakom sovietskej armády v lučeneckom mestskom parku,“ informovala z radnice Mária Bérešová.

V kultúrnom programe vystúpia žiaci ZŠ M. R. Štefánika v Lučenci a spevokol REZEDA.

Pamätníci pamätajú…

Podujatia sa rok čo rok zúčastňujú aj pamätníci – priami účastníci bojov, ale aj mládež a deti, ktorí o II. svetovej vojne a ukrutnosti a tyranii nepriateľa vedia len z učiva dejepisu či rozprávania tých, ktorí tieto zverstvá zažili na vlastnej koži.

Pre Lučenec a Lučenčanov sa dňom slobody stal 14. január 1945.

Historik Jozef Drenko sa snažil čo najvernejšie zachytiť fakty a atmosféru bojov v našom meste a okolí. Študoval archívy a zbieral záznamy.

Vojna v číslach a faktoch

Tu je niekoľko faktov, ktoré o oslobodení Lučenca zozbieral spomínaný historik:

7. októbra 1944 v Lučenci bola už jednotka nemeckých vojakov v počte 300, 4 malé tanky, 2 malé obrnené vozidlá, 3 štvortonové nákladné autá.

13. októbra 1944 do Lučenca prišlo asi 15 nemeckých tankov (údajne aj 4 Tigre) sústredili sa v okolí vyše 2 000 nemeckých vojakov 18-tej SS z divízie Horst Wessel s cieľom obrany Lučenca pred nastupujúcou sovietskou armádou.

Križovatka ciest

Po delostreleckej a leteckej príprave útoku sovietskej armády vedenej na obranný systém nepriateľa na severných brehoch rieky Ipeľ, začali sa 12. januára 1945 prepravovať cez rieku prvosledové jednotky 35. streleckého zboru a 27. armády gen. pluk. Trofimenka. Dochádzalo tu k častým bojom zblízka s nemeckými vojskami. Hlavnou príčinou odporu nemeckej pešej divízie brániacich lučenecký priestor bola skutočnosť, že Lučenec bol dôležitou križovatkou cestných a železničných komunikácií.

Rozhodujúci prínos pre priame oslobodenie Lučenca priniesla strelecká divízia pod vedením mjr. Merenkova, ktorá sa 13. januára 1945 ako prvá prebojovala od Opatovej k Lučencu.

Kritický moment boja nastal okolo obeda 14. januára. Cenné informácie o rozmiestnení delostreleckých a mínometných batérií nepriateľa na severozápadnom okraji Lučenca získali sovietski velitelia od slovenských obyvateľov mesta.

Večer 14. januára 1945 bol už Lučenec pevne v rukách sovietskych a rumunských jednotiek. V II. svetovej vojne padli početní vojaci aj z Lučenca a okolia.

V koncentračných táboroch zahynulo 728 občanov (podľa novších údajov len z Lučenca zahynulo počas Holokaustu 1053 Židov), pri prechode frontu padlo 74, v SNP 8, nezvestní občania 38, mimo územia ČSR padlo 127 občanov Lučenca. Priamo pri oslobodzovaní mesta Lučenec padlo 146 sovietskych vojakov, 196 Rumunov, 55 Maďarov a 165 nemeckých vojakov.

Foto: archív Mestských novín

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie