Samospráva

Mesto Lučenec chce vybudovať inteligentný priechod. Kde ním prejdete?

Celkový rozpočet projektu je necelých 20-tisíc eur, väčšinu chce mesto získať z výzvy ministerstva vnútra.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Lučenec chce vybudovať inteligentný priechod. Kde ním prejdete?
Zdroj: TASR

Samospráva Lučenca plánuje vybudovať inteligentný priechod pre chodcov na Ulici Laca Novomeského. Celkový rozpočet projektu je necelých 20-tisíc eur, väčšinu chce mesto získať z výzvy ministerstva vnútra. V prípade úspešnosti ho mieni spolufinancovať čiastkou vo výške päť percent, čo je takmer 1000 eur.

„Vďaka inteligentnému priechodu pre chodcov s detekciou ich pohybu bude možné predchádzať smrteľným a závažným úrazom a zníži sa aj celková rýchlosť motorových vozidiel v danom úseku ulice. Tá je hlavnou cestou v smere z najväčších sídlisk (Rúbanisko I, II, III) do centra mesta,“ uvádza samospráva v dôvodovej správe.

Ako dodáva, priechod pre chodcov, ktorý chcú prebudovať na inteligentný, je v tejto oblasti najfrekventova­nejším aj pre množstvo detí a mládeže, ktorá navštevuje školy v tejto lokalite.

„Snahou mesta je vytvorenie bezpečného priechodu pre chodcov, ktorý splní nielen kritérium pre zníženie nehodovosti, ale zároveň prinesie aj ďalšie benefity,“ dodáva samospráva.

Inteligentný priechod na Ulici L. Novomeského má byť podľa plánov samosprávy vybavený detekčným zariadením prítomnosti chodca, výstražnými LED dopravnými gombíkmi, aktívnou zvislou dopravnou značkou IP6 s LED svetlami s dynamickou zmenou jasu, ako aj LED asymetrickým svietidlom na stožiari, ktoré osvieti celé teleso priechodu.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie