Mnohí nepôjdu do práce, piatok trinásteho ich “nepustí“ z domu! Viete, o objav ktorej planéty sa dátum pričinil?

S rešpektom a so strachom sa asi štvrtina obyvateľov v mnohých krajinách sveta pozerá na - piatok 13. Čo všetko sa stalo a deje v tento "čierny deň"?

Eliška Šándorová
Ilustračný obrázok k článku Mnohí nepôjdu do práce, piatok trinásteho ich “nepustí“ z domu! Viete, o objav ktorej planéty sa dátum pričinil?
Zdroj: TASR

Kým väčšina populácie sa raduje z piatka ako takého, koniec pracovného týždňa s číslovkou trinásť je pre mnohých doslova nočnou morou.

Strach z piatka trinásteho má aj lekárske pomenovanie, nazýva sa paraskavedeka­triafóbia ako špeciálna forma triskaidekafóbie, čiže strach z čísla 13.

Kde bolo, tam bolo?

Príbeh o negatívnom pôsobení piatku trinásteho sa viaže na dejiny Francúzska. V 14. storočí kráľ Filip IV. Pekný dal zo ziskuchtivosti uväzniť a upáliť 15-tisíc predstaviteľov Templárskeho rádu, a bolo to presne v piatok 13. októbra 1307.

Pôvod povery sa spája aj so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí – 12 apoštolov a Ježiš Kristus – sa zúčastnili na Poslednej večeri. A ako vieme, ukrižovaný bol na Veľký piatok.

„V piatok sa mali konať aj rituály negatívnej mágie. Ďalšia legenda o nešťastnom dátume sa viaže na severskú mytológiu podľa ktorej na hostine bohov vyvolal šarvátku zlomyseľný boh Loki. Bol na hostine bohov nepozvaným trinástym hosťom a pri nej bol zabitý dobrý boh Baldur. Zem po jeho smrti bola uvrhnutá do biedy, chorôb, strachu," tvrdí etnologička Katarína Nádaská.

Svetové udalosti

Aj niektorí prezidenti sú spojení s piatkom trinásteho. Za vlády Herberta Hoovera – tridsiatehoprvého prezidenta USA, vypukla veľká hospodárska kríza v piatok trinásteho v roku 1929. Aj keď burza „krachla" už vo štvrtok, časovým posunom sa v Európe prejavila o deň neskôr.

Tento dátum čaká ľudí v tomto roku dva razy: 13. januára a 13. októbra.

Iná hlava štátu, Franklin D. Roosevelt, zase nechcel cestovať v 13. deň v mesiaci a nikdy nehostil trinásť ľudí. Spomínaný dátum je tiež veľmi známy v motocyklistickej komunite. Od roku 1981 sa motocykloví nadšenci a predajcovia zhromažďujú každý piatok trinásteho v kanadskom Port Dover v provincii Ontário. Komunitné stretnutie z počtu 25 fanúšikov dnes ráta v státisícoch.

V piatok trinásteho, objavil anglický astronóm William Hershel siedmu planétu slnečnej sústavy – Urán.

Dôkazy o nešťastí?

Tragédie a nešťastia si dátum nevyberajú. Dejú sa bez ohľadu na kalendár. Mnohí ich však striktne pripisujú „prekliatiu“. Trinástkami je opradený prípad z piatka 13. augusta 2010. V ten deň zasiahol 13-ročného chlapca v britskom Suffolku blesk 13 minút po 13-tej. Nešťastné čísla bola šťastím, dieťa utrpelo len menšie popáleniny.

V piatok 13. novembra 1970 zasiahla svet najničivejšia tropická búrka v moderných dejinách. V bangladéšskom metre Chittagong si vyžiadala až 300-tisíc obetí a ďalších viac ako milión ľudí zahynulo pri následných povodniach pri rieke Ganga.

Zdroj: TASR

V roku 1925 (13. marca) vydal štát Tennessee zákon, ktorý učiteľom štátnych verejných škôl zakazoval prednášať Darwinovu evolučnú teóriu o pôvode človeka.

Takisto 13. marca, ale v roku 1781 objavil anglický astronóm William Hershel siedmu planétu slnečnej sústavy – Urán.

Dôvod na oslavu i smútok

A ako si dopredu vyrátať „nešťastný dátum“? Trinásty deň v mesiaci vychádza na piatok jeden až tri razy ročne, vždy v mesiaci, ktorý sa začína nedeľou. Dôvod na oslavu majú mnohé významné osobnosti.

13. augusta 1899 sa narodil najslávnejší autor filmových hororov. V gregoriánskom kalendári bola síce nedeľa, podľa juliánskeho kalendára prišiel tento „majster hrôzy“ na svet práve v piatok trinásteho.

Pohanská mytológia má paralelu aj v kresťanstve: Ježiš slávil poslednú večeru s 12 učeníkmi. Z nešťastnej trinástky musel niekto odísť. Ježiša Krista ukrižovali v piatok. Zrejme tu sa dá hľadať pôvod mýtu okolo piatka s dátumom 13.

V tento deň sa narodil aj anglický operetný skladateľ Arthur S. Sullivan (1842), autor slávnej divadelnej hry Čakanie na Godota Samuel Beckett (1906), či americký hudobník Paul Simon (1942).

Piatok trinásteho by mal mať zapísaný v rodnom liste aj kubánsky vodca Fidel Castro (1926). Zdroje s dátumom jeho narodenia sa však rozchádzajú.

Oslávenkyňami sú aj známe dvojičky – herečky Ashley a Mary-Kate Olsen (1986) a populárna nemecká speváčka Sarah Connor (1980).

Zo slovenských osobností sa v piatok trinásteho narodil činoherný, filmový, televízny a rozhlasový herec Karol Machata (1928). Žiaľ, opustil nás 3. mája 2016.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk