Správy

Novohrad bude opäť atraktívnejší: Vzniknúť má cezhraničná turistická trasa

Obsahovať bude trojjazyčné informačné tabule o okolitých atraktivitách, napríklad opisy jednotlivých obcí a prírodných aj geologických atraktivít. To však nie je všetko.

Ilustračný obrázok k článku Novohrad bude opäť atraktívnejší: Vzniknúť má cezhraničná turistická trasa
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Skvalitnenie turistickej infraštruktúry a nové služby v Geoparku Novohrad-Nógrád (GNN) má priniesť nový projekt Geotop, na ktorý zúčastnené strany získali dotáciu z cezhraničného programu Interreg. Vedúcim partnerom je riaditeľstvo maďarského národného parku (NP) Bükk, partnerom na slovenskej strane je mesto Fiľakovo v Lučeneckom okrese.

Rozvoj cestovného ruchu

Ako informoval vedúci kancelárie novohradského geoparku Balázs György, schválená dotácia predstavuje sumu bezmála 160 000 eur. „Z nich naša strana dostane vyše 20 000 eur, ktorú bude Fiľakovo spolufinancovať piatimi a štát desiatimi percentami,“ konkretizoval.

Podľa primátora mesta Attilu Agócsa chce týmto projektom Fiľakovo pomôcť mikroregiónu.

„Rozvoj cestovného ruchu je pre mesto i okolité obce dôležitý. Veríme, že skvalitnenie infraštruktúry a služieb pre turistov pomôžu nielen Fiľakovu, ale i celému okoliu,“ podotkol.

Cezhraničná turistická trasa

Vďaka dotácii sa má vystavať aj nová cezhraničná deväťkilometrová turistická trasa, ktorá prepojí GNN s NP Bükk.

„Obsahovať bude trojjazyčné informačné tabule o okolitých atraktivitách, napríklad opisy jednotlivých obcí a prírodných aj geologických atraktivít,“ dodal György.

Ako ďalej pokračoval, projekt bude zahŕňať aj ďalšie „soft aktivity“, akými sú výmena skúseností pedagógov a odborníkov v rámci študijnej cesty, vydanie metodickej príručky či zorganizovanie podnikateľských a odborných seminárov na oboch stranách hranice. „Pripravíme tiež publikácie a spoločné mapy, ktoré záujemcom predstavia obidva geoparky,“ uzavrel.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie