Kultúra

Novohradská paličkovaná čipka je bohatstvom regiónu: Ako chcú oživiť záujem o túto techniku?

Z technického hľadiska bola novohradská paličkovaná čipka jednou z najnáročnejších na území Slovenska, pričom od 50. rokov 20. storočia až do roku 2018 nemala aktívnych pokračovateľov.

Ilustračný obrázok k článku Novohradská paličkovaná čipka je bohatstvom regiónu: Ako chcú oživiť záujem o túto techniku?
Zdroj: TASR

Celkovo 15 rôznych vzorov obsahuje publikácia Novohradská paličkovaná čipka, ktorej cieľom je oživiť záujem o túto techniku. Uviedla to spoluautorka knihy a etnologička Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci Michaela Škodová, podľa ktorej k danej téme pripravili aj workshop a výstavu.

„Veríme, že okrem čipkárok v regióne Novohrad siahnu po tejto publikácii aj čipkárky z ostatných kútov Slovenska a Novohrad sa opäť dostane do povedomia aj ako jedna z výrazných čipkárskych oblastí,“ povedala Škodová.

Dodala, že na spoluprácu prizvali čipkárku Ivetu Žlnkovú, ktorá pripravila technické nákresy vybraných paličkovaných čipiek zo zbierok NMG. „Väčšinou ide o čipky všité do opleciek, spodných sukní, rubášov, ale aj do kútnych plachiet. Príznačným pre Novohrad bolo pletenie po holom vankúši, avšak ako pomôcka v začiatkoch môže poslúžiť čipkárkam práve táto publikácia a technické nákresy v nej,“ podotkla etnologička.

Z technického hľadiska bola podľa nej novohradská paličkovaná čipka jednou z najnáročnejších na území Slovenska, pričom od 50. rokov 20. storočia až do roku 2018 nemala aktívnych pokračovateľov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie