Odštartoval maratón zelených filmov: Súčasťou Envirofilmu aj pokus o nevšedný rekord

Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm je opäť v Banskej Bystrici. Tento ročník nie je výnimočný iba účasťou 37 krajín, ale aj pokusom o rekord. Na filmy sa však môžu tešiť aj Poltárčania.

Michaela Mozolányová
Ilustračný obrázok k článku Odštartoval maratón zelených filmov: Súčasťou Envirofilmu aj pokus o nevšedný rekord
Zdroj: TASR

V Banskej Bystrici sa tento týždeň začal 20. ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2014. Slávnostne ho otvoril minister životného prostredia Peter Žiga. Ako povedal, teší ho, že vďaka festivalu sa bude častejšie hovoriť o biodiverzite, trvalo udržateľnom rozvoji a ochrane životného prostredia. S tým súvisia aj udalosti týchto dní, keď Slovensko zápasí s odstraňovaním následkov víchrice a povodní.

Už 20. ročník

„Som rád, že tu máme 20. ročník tohto veľmi vydareného a medzinárodne známeho podujatia. Myslím si, že jeho kvalita z roka na rok rastie. Aj takto vieme, či už širokú verejnosť alebo deti v školách naučiť niečo, čo sa týka environmentálnej výchovy. Ukázať im filmy o životnom prostredí, aby sa dozvedeli ako prírodu chrániť a zachovávať ju pre ďalšie generácie,“ konštatoval Žiga.

Do jubilejného 20. ročníka Envirofilmu prihlásilo svoje diela rekordných 37 krajín sveta. Zo 154 prihlásených filmov diváci uvidia 63, ktoré do finále posunula výberová komisia. Súčasťou „zeleného“ festivalu sú aj enviroaktivity pre deti a mládež, besedy s filmárskymi osobnosťami, výstavy, ale aj pokus o rekord vo vytvorení najväčšieho živého loga Envirofilmu. O ten sa tanečníci štvorylky pokúsia v piatok o 11:00 na banskobystrickom Námestí SNP.

Filmy uvidia aj Poltárčania

„V tomto jubilejnom ročníku sme zvolili novú organizačnú štruktúru festivalu. Jednotlivé festivalové mestá organizujú premietanie súťažných filmov a sprievodné akcie Envirofilmu v rôznych termínoch počas roka. Z jednorazovej týždennej akcie tak vznikla takmer celoročná aktivita v rôznych regiónoch Slovenska,“ dodal riaditeľ festivalu, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Ján Ilavský.

Filmy tak uvidia aj diváci v Košiciach, vo Zvolene, Brezne, Poltári, v Banskej Štiavnici, Kremnici i v Krupine.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR