Okresy Lučenec a Poltár dostanú po milióne eur nad rámec akčného plánu

Po milióne eur na rekonštrukcie a projekty malého charakteru v mestách a obciach poskytne v nasledujúcom období vláda SR okresom Lučenec a Poltár.

Ilustračný obrázok k článku Okresy Lučenec a Poltár dostanú po milióne eur nad rámec akčného plánu
Zdroj: Boris Macko

Na tlačovej konferencii po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády vo Fiľakove v Lučeneckom okrese to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Podľa jeho slov ide o prostriedky nad rámec pôvodne vyčleneného regionálneho príspevku, ktoré okres získal na základe akčného plánu rozvoja.

„Opäť pripomínam, to nie sú prostriedky, ktoré tu vláda vynakladá preto, aby zvýšila zamestnanosť a napĺňala akčný plán. Sú to peniaze navyše, mimo tohto celého projektu, ktoré majú pomôcť mestám a obciam zrekonštruovať nejaký obecný majetok,“ zdôraznil premiér s tým, že tieto prostriedky budú vyčlenené už v najbližších týždňoch.

Škôlky a ihriská

Zo sumy milión eur dostane v okrese Lučenec najviac – 150-tisíc eur mesto Fiľakovo na rekonštrukciu dvoch materských škôl a vybudovanie multifunkčného ihriska.

Druhú najvyššiu sumu – 135-tisíc eur získa mesto Lučenec na rekonštrukciu komunikácie a verejného priestranstva v časti Opatová, Boryho ulica. Ďalšie prostriedky pôjdu na obnovu komunikácií, verejných budov, výstavbu ihrísk, kanalizácie, ako aj na obnovu kultúrnych pamiatok vo viac ako 30 obciach okresu.

„My, ako mesto Fiľakovo, sme si pýtali prostriedky vyslovene na projekty, ktoré sa týkajú mládeže a školstva. Čo sa týka plnenia akčného plánu, tak zdanlivo to možno trochu stojí, ale s viacerými projektmi sme vo veľmi vysokej fáze pripravenosti a môžeme začať čerpať prostriedky o dva-tri mesiace,“ konštatoval na margo nového príspevku primátor Fiľakova Attila Agócs.

Aj na nákup krojov

Podľa slov primátorky Lučenca Alexandry Pivkovej má jej mesto v akčnom pláne schválených 18 projektov. „Z nich je už päť realizovaných a ďalších šesť máme v konaní, takže si myslím, že ich plnenie bude v najbližšom období,“ objasnila.

V okrese Poltár pôjde najvyššia suma – 320-tisíc eur priamo do mesta Poltár. Z nej je určených 200-tisíc eur na rekonštrukciu tribún na mestskom futbalovom štadióne, 115-tisíc na obnovu domova dôchodcov a 5000 eur na nákup krojov pre detský folklórny súbor.

Po 60-tisíc eur dostanú štyri obce. V Utekáči, Ozdíne a Kokave nad Rimavicou sú určené na obnovu chodníkov a ciest, v Kalinove na rekonštrukciu základnej školy. Nižšími sumami bude podporených aj ďalších takmer 20 obcí.

Nové pracovné miesta

Akčné plány pre obidva okresy už podľa Pellegriniho prinášajú výsledky. „Cieľom akčného plánu pre okres Lučenec, ktorý bol schválený v júni 2016, je do roku 2020 vytvoriť 1400 pracovných miest. Tu sa môžeme naozaj potešiť, pretože k 30. aprílu ich bola vytvorená už približne polovica, presne 753,“ konkretizoval premiér.

Podľa neho aj táto skutočnosť prispela k tomu, že miera nezamestnanosti v okrese klesla od konca roka 2015 zo 17,53 percenta na súčasných 9,11 percenta.

V susednom okrese Poltár bol akčný plán schválený v septembri 2017 a na jeho základe má vzniknúť do roku 2020 celkovo 750 pracovných mi­est.

„Zatiaľ, ku koncu apríla, ich bolo vytvorených 171, ale musíme konštatovať, že nezamestnanosť sa takisto znížila o polovicu. Z 20,87 percenta na konci roku 2015 na 10,96 percenta,“ do­dal.

Bude obchvat?

Ďalšou témou stretnutia vlády so zástupcami miestnych samospráv bola infraštruktúra. „Treba sa venovať jej napojeniu smerom na juh, na Šalgótarján. Zároveň stále ostáva otvorená otázka prípravy obchvatu Lučenca, pretože do jeho prípravy už bolo investovaných viac ako 2,5 milióna eur a na komplexné vykúpenie pozemkov by bolo treba ešte ďalších 800-tisíc eur,“ uviedol Pellegrini s tým, že popri Lučenci má viesť rýchlostná cesta R2 a preto treba nájsť správnu kombináciu týchto dvoch dopravných riešení tak, aby sa efektívne využili prostriedky.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR