Palócka Veľká noc prinesie široký program: Zhotovovanie kraslíc i zdobenie medovníkov

V rámci sprievodného kultúrneho programu budú účinkujúci prezentovať slovenskú aj maďarskú kultúru s dôrazom na regionálne, takzvané palócke tradície.

Zhotovovanie kraslíc rôznymi technikami, zdobenie medovníkov, techniku drôtovania či maľovanie ľudového nábytku jarnými motívmi si môžu vyskúšať návštevníci podujatia Palócka Veľká noc, ktorého 14. ročník sa začína v pondelok o 10.30 h na Fiľakovskom hrade v okrese Lučenec. TASR o ňom informovala riaditeľka Mestského kultúrneho strediska vo Fiľakove Andrea Illés Kósik.

„Podujatie bude sprevádzané ochutnávkou a svätením jedál, veľkonočnou oblievačkou a jarmokom v hradnom areáli i na Podhradskej ulici. Najmenších čakajú rozprávkový kútik, maľovanie na tvár, dobový kolotoč, skúšky šikovnosti, jazda na koni či lukostreľba,“ konkretizovala Illés Kósik.

Doplnila, že v rámci sprievodného kultúrneho programu budú účinkujúci prezentovať slovenskú aj maďarskú kultúru s dôrazom na regionálne, takzvané palócke tradície.

„Na javisku pod hradom vystúpia ľudová hudba (ĽH) Jána Maka a jeho hostí z Banskej Bystrice, miestne folklórne súbory Rakonca a Malá Rakonca, detská ĽH File Banda, detské spevácke skupiny Galáris a Foncsik, ako aj hudobná skupina Herczku Ági és a Banda z Budapešti,“ priblížila riaditeľka.

ilustračné foto, archív TASR

Zdroj: TASR