Po sviatkoch pomôže viac pohybu: Pôsty či redukčné diéty odborník neodporúča

Sviatočné hodovanie môže spôsobiť nárast váhy. Odriekanie jedál a rôzne diéty však nie sú najvhodnejším spôsobom, ako sa udržať vo forme.

Ilustračný obrázok k článku Po sviatkoch pomôže viac pohybu: Pôsty či redukčné diéty odborník neodporúča
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Ak sa ľudia počas vianočných sviatkov prejedli, mali by to vykompenzovať dlhšou a intenzívnou pohybovou či športovou aktivitou. „Určite to netreba riešiť pôstmi, redukčnými diétami či dokonca hladovkami,“ povedal gastroenterológ Peter Minárik. Nie je zástancom týchto metód. Spomaľujú metabolizmus a z dlhodobého hľadiska podľa neho skôr škodia, než pomáhajú.

Ak má niekto predsa len o očistu záujem, namiesto radikálnych kúr treba preferovať nenásilné zmeny. Znamená to napríklad náhradu sacharidových príloh ako pečivo, zemiaky, ryža za čerstvú či dusenú zeleninu. Namiesto cukroviniek a koláčov možno uprednostniť ovocné šťavy, peny alebo pyré.

„Cukor do ovocia zásadne nepridávame, má ho už v sebe,“ upozornil. Do stravy odporúča zaradiť iba najchudšiu hydinu a ryby či morské plody. Pri príprave teplej a studenej stravy radí pridať menej tuku.

Minárik preferuje v stravovaní rozumnú striedmosť. Primeraný prístup k jedeniu a pitiu je podľa neho prevenciou nielen naberania neželaných kilogramov nadváhy, ale aj akútnych bolestí brucha, ktoré už „nejednému neskrotnému hodárovi skazili sviatočné aj posviatočné dni“.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame