Správy

Počet chorých na chrípku stúpa, museli uzatvoriť niektoré školy v okrese

Počet chorých na chrípku a jej podobných ochorení (CHPO) v kraji rastie. V okrese Lučenec zatvorili základné školy v Trenči a Beline i škôlku vo Fiľakovských Kováčoch.

Ilustračný obrázok k článku Počet chorých na chrípku stúpa, museli uzatvoriť niektoré školy v okrese
Zdroj: TASR

Počet chorých na chrípku a jej podobných ochorení (CHPO) v Banskobystrickom kraji rastie. Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v tomto týždni až o polovicu viac ochorení v porovnaní s uplynulým týždňom.

Stúpol aj výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO). TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

„Údaje o chorobnosti nám poskytlo 52 percent lekárov pre deti a dorast a len 40 percent všeobecných lekárov pre dospelých v tomto regióne, čo do istej miery skresľuje skutočnú situáciu v absolútnom počte chorých,“ konštatovala Tolnayová s tým, že v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka evidujú stúpajúci trend len v prípade chrípky.

V kraji je v súčasnosti chorých na ARO takmer 5000 ľudí, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1730 osôb na 100-tisíc obyvateľov.

Najviac ich je v okresoch Rimavská Sobota (800), Lučenec (650), Revúca (640), Zvolen (515), nasleduje Žiar nad Hronom a Banská Bystrica. CHPO sa vyskytli v 514 prípadoch, čo je chorobnosť asi 180 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Trápi najmä okresy Lučenec, Veľký Krtíš a Poltár.

Podľa Tolnayovej pre zvýšenú chorobnosť na ARO bol prerušený výchovno-vzdelávací proces v niektorých materských, základných a stredných školách.

Z dôvodu absencie takmer polovice študentov prerušili vyučovanie na strednej škole v Banskej Štiavnici, v okrese Lučenec zatvorili základné školy v Trenči a Beline i škôlku vo Fiľakovských Kováčoch.

Z okresu Zvolen lekári hlásili uzatvorenie školy v Pliešovciach. Ako hovorkyňa banskobystrického RÚVZ dodala, v kraji zaznamenali aj jeden prípad žltačky typu A u dospelej osoby z okresu Revúca.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie