Pracovné možnosti v Lučenci: Ako to vidia mladí?

Vyspovedali sme niekoľko mladých ľudí z okresu Lučenec. Prečítajte si, ako vnímajú pracovné podmienky u nás..

Simona Husaniková
Ilustračný obrázok k článku Pracovné možnosti v Lučenci: Ako to vidia mladí?
Foto: Slávka Kellová

Podľa Zuzany z Lučenca (24), ktorá nedávno ukončila vysokú školu je súčasná situácia na trhu práce a šance na prácu pre absolventov nepriaznivé, vzhľadom na to, že viaceré firmy prepúšťajú množstvo ľudí. Taktiež, ale pripúšťa, že každý si je strojcom svojho šťastia. ,,Myslím si, že je na každom, aby myslel na svoju budúcnosť, teda na prácu a venoval popri škole čas a úsilie, aby niekde nadobudol prax pre prácu, ktorú chce robiť. Pretože iba mať skončenú školu nič neznamená. Dôležité je to čo človek vie a ovláda." Zuzana je však jedným zo šťastlivcov, ktorím sa podarilo nájsť si prácu popri tom ako študovala vysokú školu. ,,Ja som si prácu už našla a pomohla mi k tomu prax, ktorú som nadobudla popri škole a možno aj trochu šťastia. Je to práca v mojom odbore, ktorú rada robím," uzavrela Zuzana.

Kristína z Lučenca (20), má ukončenú strednú odbornú školu, odbor čašníčka – servírka a je momentálne nezamestnaná. Pracovné možnosti v našom meste vidí veľmi negatívne. ,,Keďže som sama už dlhšie nezamestnaná, nájsť si prácu v Lučenci považujem za niečo veľmi zložité, pokiaľ nemáte známosti. Hoci mám v niekoľkých podnikoch svoje žiadosti, prácu som nedostala. A to hľadám len vo svojom odbore." Keďže je Kristína evidovaná na Úrade práce pýtali sme sa jej, či nebola po škole, ani na absolventskej praxi. ,,Školu som skončila minulý rok, dokonca som si robila aj nadstavbu, ale nebola mi ešte ponúknutá ani absolventská prax. Ja sa však nevzdávam, prácu si hľadám stále, no ak sa mi nepodarí nájsť niečo v našom meste odídem do zahraničia," dodala Kristína.

Na to ako vidí pracovné možnosti v Lučenci, sme sa opýtala aj Petra z Trebeľoviec (28): ,,Zamestnať sa v Lučenci, vlastne ako v hociktorom meste vzdialenom čím ďalej od Bratislavy, je dosť obtiažne. Pracovných miest je nedostatok, to vedia všetci, a práve preto tomu často venujú málo úsilia." Peter patrí medzi tých, ktorí veria, že vždy sa dá nájsť aspoň nejaká brigáda alebo výpomoc, pokiaľ sa človek hneď nevzdá. ,,Už ako študent strednej školy som si privyrábal na rôznych brigádach, stavbách a podobne, čo ma doviedlo k naviazaniu nových kontaktov a príležitostí. Po pár rokoch striedania zamestnávateľov a rôznych odvetví prác som sa dostal k práci, ktorá mi zabezpečuje trvalý príjem." Za svojou prácou dochádza z Trebeľoviec do Lučenca, v čom však nevidí žiadny problém. Dôležité pre neho je, že prácu má. Dokonca takú, ktorá je aj jeho záľubou.

Lucia z Ružinej (23) si prácu našla hneď po skončení vysokej školy a pracuje ako záchranárka. ,,Musím sa priznať, že som mala veľmi veľké šťastie. V mojom okolí je oveľa viac nezamestnaných mladých ľudí, ako tých, ktorí prácu majú. Ja som mala možno preto šťastie, že som vyštudovala školu, ktorá nie je tak populárna medzi mladými ako napr. právo, ekonómia, či učiteľstvo." Lucia sa nám priznala, že pracovnú situáciu v našom okrese vidí veľmi biedne a že má veľmi veľa priateľov, ktorí museli odísť kvôli robote do zahraničia. Ona je však so svojou prácou veľmi spokojná a nevymenila by ju za nič iné, pretože záchrana ľudských životov je pre ňu prioritou.

Medzi oslovenými sme narazili aj na Denisa z Lučenca (27), ktorý už tri roky pracuje na Cypre ako čašník. ,,Hneď po skončení vysokej školy som si pobalil kufre a odišiel na Cyprus. Odvtedy som stále tu, pracujem ako čašník a do Lučenca, dokonca ani na Slovensko sa určite vrátiť nechcem." Zaujímalo nás prečo Denis, ktorý ma ukončenú vysokú školu robí čašníka, keď na túto prácu mu stačilo mať skončenú strednú odbornú školu. ,,Viem, že toto veľa ľudí prekvapuje, ale ja som so svojim rozhodnutím nadmieru spokojný. Titul mi ostane už navždy a k ekonómii sa môžem vrátiť neskôr. Zatiaľ som mladý, chcem si na seba zarobiť a nie žiť z výplaty do výplaty alebo pracovať za najnižšiu mzdu ako to robia moji spolužiaci. V Lučenci sú pracovné podmienky veľmi zlé. Môžete mať skončené aj dve vysoké školy a skvelé výsledky, ak nemáte známosti len ťažko získate zamestnanie." Denis to uzavrel s tým, že sa nehanbí za žiadnu prácu. Dôležité pre neho je, že si dobre a hlavne čestne dokáže sám na seba zarobiť.

Zdroj: Dnes24.sk