Streda 24. júl 2019 Vladimír  18 °C
Lucia Šútorová Rôzne

RADÍME: Nezabudnite na revíziu komína a kotla, škody pri požiari môžu byť obrovské

K jedným z najčastejších dôvodov vzniku požiaru v domácnostiach patrí zanedbaný stav komínov. Pred tým než začne vykurovacia sezóna by vás mal navštíviť odborník.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Nezabudnite na revíziu komína a kotla, škody pri požiari môžu byť obrovské
Zdroj: TASR

Neodborné inštalácie krbov či piecok, zanedbaná revízia a čistenie komínov, nevhodné umiestnenie vykurovacích zariadení v blízkosti nedostatočne tepelne odolných materiálov, poruchy elektronických zariadení či ponechanie otvoreného ohňa bez dozoru. To sú najčastejšie dôvody vzniku požiaru v domácnostiach, ktoré eviduje poisťovňa na základe hlásení klientov.

Zanedbaná údržba

„Značnú časť z toho tvorí práve zanedbaný technický stav komínov, dymovodov či kotlov. V takýchto prípadoch vedia byť škody naozaj rozsiahle. Majiteľom nehnuteľností preto odporúčame, aby dodržiavali lehoty kontrol komínov a vykurovacích telies podľa platných predpisov a zabezpečili si ich revíziu a čistenie najneskôr pred začiatkom vykurovacej sezóny,“ radí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku poisťovne.

Poistenie majetku

Podľa neho škody následkom požiaru sú zahrnuté už v základnom poistení majetku, ktoré by mal mať uzatvorené každý majiteľ domu či bytu. Toto poistenie už v základnom krytí hradí škody spôsobené komplexným živlom, kde patrí aj požiar. Dôležité je však poistiť si majetok komplexne – teda aj nehnuteľnosť, aj domácnosť. Často sa stáva, že ľudia si napríklad pri uzatváraní hypotéky poistia dom alebo byt, pretože je to k hypotéke povinné, domácnosť však nechajú nepoistenú.

Doklad o čistení

Pokiaľ by bol príčinou požiaru zlý stav vykurovacích telies, poisťovňa bude požadovať od klienta doklad o revízii, prípadne čistení komína či pravidelných servisných prehliadok kotla. Majitelia nehnuteľností majú povinnosť udržiavať ich v dobrom technickom stave a v zmysle vyhlášok musia mať platné revízie stavebných prvkov, ako sú komín, elektrina či plyn ako aj pravidelné servisné prehliadky vykurovacích zariadení.

V prípade, že sa požiar rozšíri aj na susedné byty či domy, ich majitelia si môžu škodu nárokovať u majiteľa nehnuteľnosti, kde požiar vznikol. V prípade, že ten má v rámci poistenia majetku poistenú aj zodpovednosť za škodu, náklady za škodu na byte či dome suseda sa uhradia z jeho poistky.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR