Anton Hrachovský Správy

Radnica sa postavila problému čelom: Rúška pre občanov a nové pravidlá v autobusoch

Šírenie koronavírusu si vyžiadalo prijatie prísnejších bezpečnostných opatrení. Radnica začne občanom rozdávať rúška. Do autobusu by ste mali nastúpiť iba so zakrytou tvárou.

Ilustračný obrázok k článku Radnica sa postavila problému čelom: Rúška pre občanov a nové pravidlá v autobusoch
Zdroj: Pixabay.com

Krízový štáb mesta Lučenec na hodinovej báze sleduje aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom. Štáb zasadal aj v pondelok 16. marca 2020. Jedným z opatrení, ktoré prijal na zabránenie šíreniu nákazy, je zabezpečenie šitia a distribúcie ochranných rúšok.

Rúška pre občanov

Časť obyvateľstva by mala dostať ochranné rúška. „Okrem svojich dodávateľov jednorazových rúšok zabezpečí mesto Lučenec ušitie minimálne 100 kusov bavlnených rúšok denne nielen pre potreby mestskej polície a mestských spoločností, ale aj pre seniorov, zdravotne znevýhodnených občanov,“ informovala primátorka Alexandra Pivková.

Podľa jej slov už miestne krajčírky šijú rúška. Prvý balík sa bude postupne distribuovať od 18. marca.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu a neustále stúpajúci počet nakazených na Slovensku plánuje vedenie mesta pomôcť občanom v relatívne krátkom čase. Radnica bude priebežne dopĺňať bavlnené ochranné rúška tým, ktorí ich nemajú a pritom navštevujú lekárov, obchody, čerpacie stanice, pekárne a využívajú autobusy mestskej hromadnej dopravy,“ pokračuje primátorka.

Rúško, i to bavlnené, je dnes nevyhnutnosťou, bez ktorej by nikto nemal vyjsť na ulicu, či už do obchodu alebo k lekárovi.

Primátorka preto apeluje na všetkých ľudí: „Skúsme si všetci osvojiť myšlienku, že nosiť rúška v súčasnosti je absolútne prirodzené. A kto ich nemá, poprosím všetkých, aby nevychádzali na verejnosť bez akejkoľvek ochrany, veľakrát na prekrytie tváre a nosa pomôže aspoň šál. Verím, že budete zodpovední a ohľaduplní.“

Opatrenia v autobusoch

Slovenská autobusová doprava Lučenec, a.s. zverejnila niekoľko pravidiel, ktorými by sa mali cestujúci riadiť.

1. Od 15. marca 2020 do odvolania premávajú prímestské linky ako v čase školských prázdnin.

2. Pre ochranu zdravia vodičov nemajú cestujúci sedieť v prvom rade sedadiel za vodičom.

3. Pri manipulácii s hotovosťou v autobusoch spoločnosti treba:

  • minimalizovať platbu hotovosťou,
  • v prípade platby v hotovosti si pripraviť presnú čiastku,
  • uprednostniť bezhotovostnú platbu cestovného prostredníctvom dopravnej karty,
  • dobiť si kredit na dopravnej karte online na www.ubian.sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Ubian.

Autobusy budú označené oznamom a piktogramom oznamujúcim povinnosť cestujúcich nosiť rúška. Sú na ňom aj ďalšie pokyny na ochranu vodičov a cestujúcich.

Nezhromažďovať sa!

Ľudia sa nemajú zhromažďovať v skupinkách väčších ako 5 osôb. Monitorovať to bude mestská polícia. Objekty a priestory v správe mesta alebo jeho organizácií prejdú dôkladnou dezinfekciu.

Mesto tiež vyzýva, aby ho ľudia upozornili na osamelých občanov vyžadujúcich pomoc. Informácie môžu nahlásiť na čísle 047/4307233.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie