Ilustračný obrázok k článku Respiračné ochorenia a chrípka sa držia na uzde: Podľa epidemiológov aj vďaka rúškam
5
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Respiračné ochorenia a chrípka sa držia na uzde: Podľa epidemiológov aj vďaka rúškam

Podľa odborníkov je práve toto obdobie a pokles chorých ideálne, aby sa občania dali voči chrípke zaočkovať.

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Respiračné ochorenia a chrípka sa držia na uzde: Podľa epidemiológov aj vďaka rúškam

Podľa odborníkov je práve toto obdobie a pokles chorých ideálne, aby sa občania dali voči chrípke zaočkovať.

Ilustračný obrázok k článku Respiračné ochorenia a chrípka sa držia na uzde: Podľa epidemiológov aj vďaka rúškam
5
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom vyše 16-percentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj o viac ako 11 percent nižší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). Informovala o tom hovorkyňa bystrického RÚVZ Mária Tolanyová.

Pomáhajú počasie aj rúška

Ako ďalej uviedla, údaje o chorobnosti bystrickému RÚVZ poskytlo 56 percent lekárov pre deti a dorast a 43 percent všeobecných lekárov pre dospelých v tomto regióne. „Klesajúca tendencia ochorení sa prejavuje aj v medziročnom porovnaní – v prípade ARO o 53 percent a CHPO až o 83 percent,“ doplnila.

„Dôvodmi takéhoto – už niekoľkotýždňového vývoja, môže byť aj počasie, ale hlavne fakt, že väčšina obyvateľov nosí rúška v súvislosti s výskytom nového koronavírusu,“ poznamenala Tolnayová.

Čas zaočkovať sa

Podľa odborníkov je práve toto obdobie a pokles chorých ideálne, aby sa občania dali voči chrípke zaočkovať. „Očkovať proti chrípke by sa mali najmä osoby nad 65 rokov, osoby s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia,“ pokračuje hovorkyňa.

Ako zdôrazňujú epidmemiológovia, organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha tzv. sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu. Patria k nim napríklad zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, či centrálneho nervového systému. „Komplikácie sa častejšie vyskytujú u veľmi malých detí, u 65– a viac-ročných a u osôb s chronickými chorobami. Častým pôvodcom komplikácii je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka, je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám,“ hovorí Tolnayová s tým, že ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá 5 rokov.

Minimum komplikácií

Ako ďalej uviedla, v analyzovanom týždni evidoval bystrický RÚVZ 2000 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť 660 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli len v 38 prípadoch, čo je chorobnosť 12,5 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni.

„Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota, Revúca a Žiar nad Hronom. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Poltár,“ vymenovala s tým, že z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Nasledujú žiaci základných škôl.

V porovnaní s uplynulým týždňom je podľa jej slov percento komplikácií z akútnych respiračných ochorení opäť takmer rovnaké. „Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (18 prípadov), zápalmi stredného ucha (2) a v siedmich prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií – 2,5 percenta, sa tentoraz vyskytlo vo vekovej skupine najmenších detí a seniorov,“ dodala Tolnayová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Chrípka
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín