Jakub Forgács Samospráva

Rozpočet BBSK stále s otáznikom. Schválili ho vlani, podpis Kotlebu však nemá

Na čo a ako sa rozdelia peniaze v kraji, ukážu až najbližšie dni. Ani sám predseda totiž nevie, či podpíše krajský rozpočet.

Ilustračný obrázok k článku Rozpočet BBSK stále s otáznikom. Schválili ho vlani, podpis Kotlebu však nemá
6
Galéria
Zdroj: TASR

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ani po pondelkovom rokovaní Zastupiteľstva BBSK v Banskej Bystrici nemá jasno, aký bude mať rozpočet na tento rok. Hoci ho krajskí poslanci schválili ešte vlani v decembri, predseda BBSK Marian Kotleba (ĽSNS) mal k nemu výhrady a uznesenie nepodpísal. Zastupiteľstvo tak o ňom v pondelok znova rokovalo. Či ho Kotleba tentoraz podpíše, nevie ani on sám.

Dve kľúčové zmeny

„Poslanci nereflektovali pripomienky, ktoré Úrad BBSK k návrhu rozpočtu mal, takže tieto veci si musíme ustáliť, máme na to zákonných desať dní, potom budeme múdrejší,“ reagoval Kotleba pre médiá.

Ako konštatoval predkladateľ materiálu, poslanec Jaroslav Demian z najpočetnejšieho klubu Smer-SD, KDH v krajskom parlamente, aj po decembri trvajú na dvoch kľúčových zmenách rozpočtu. Ak by Kotleba uznesenie nepodpísal, dožadovali by sa mimoriadneho zastupiteľstva a snažili sa prelomiť veto.

„V našom návrhu sme zvýšili finančné prostriedky na dotácie pre mestá a obce, spoločenské organizácie či združenia z vlaňajších 700 000 eur na jeden milión. Je to jediná možnosť, ako im vieme pomôcť pri rôznych akciách. Druhý náš návrh sa týka vytvorenia balíka deväť miliónov eur na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, ktoré sú nevyhnutné. Vyskladali sme to tak, že sme krátili prostriedky určené na prepravu vo verejnom záujme, z 28 miliónov eur sme zobrali päť miliónov a 2,3 milióna eur berieme z rezervy, ktorú mala rozpočtovanú Banskobystrická regionálna správa ciest. K tomu sme pridali 1,7 milióna eur z rezervného fondu, ktorý tvoríme tri roky,“ vysvetlil Demian.

Očakávajú prebytok

Brezniansky poslanec predpokladá, že stratu vo verejnom záujme kraj pre SAD-ky vykryje z prebytku rozpočtu, ktorý BBSK dosiahol.

„Samosprávny kraj očakáva za rok 2016 prebytok cez sedem miliónov eur. Z toho vieme predisponovať prostriedky na vykrytie strát vo verejnom záujme a myslím, že to bude určite stačiť,“ dodal Demian.

Podľa návrhu rozpočtu BBSK kraj by mal v tomto roku hospodáriť s príjmami vo výške cez 160 miliónov eur. Je mierne prebytkový.

Foto: ilustračné

Marian Kotleba
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie