Samospráva

Samospráva požiada o dotáciu na obnovu areálu secesnej vily

Samospráva Lučenca požiada Ministerstvo kultúry SR o dotáciu na obnovu areálu secesnej vily na Jókaiho ulici, ktorá slúži ako detské jasle.

Ilustračný obrázok k článku Samospráva požiada o dotáciu na obnovu areálu secesnej vily
12
Galéria

Predpokladaný rozpočet projektu je vo výške viac ako 162-tisíc eur, mesto ho bude spolufinancovať piatimi percentami. „Zámerom mesta Lučenec je reštaurovať nehnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku (NKP) – secesnú vilu s areálom, evidovanú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Stav NKP je dlhodobo nevyhovujúci a havarijný. Mesto chce začať obnovu – rekonštrukciu záhradného altánku, ktorý je dlhodobo v havarijnom stave, ďalej reštaurovať parcelačný múr a zábradlie so štyrmi stĺpmi,“ uvádza samospráva v dôvodovej správe.

Podľa primátorky Alexandry Pivkovej je spomínaná secesná vila veľmi významnou pamiatkou Lučenca. „Máme tam už roky prevádzku mestských jaslí, ktorú chceme udržať, pretože je naozaj žiadaná a uvedomujeme si, že ako jedno z mála miest financujeme z rozpočtu takúto službu pre občanov,“ podotkla primátorka.

Mesto podľa nej už v minulosti vypracovalo projekt na výmenu dvier a okien, ktorý je aktuálne vo fáze posudzovania.

„Táto druhá časť sa týka zadnej, dvorovej časti, ktorá sa nedotýka budovy, kde sú jasle, ale je v areáli. Máme tam veľmi významnú stavbu, ktorú by sme radi z tohto projektu opravovali. Samozrejme, máme záujem ju potom verejne sprístupniť,“ podotkla primátorka, podľa ktorej chcú nájsť riešenie, ako skombinovať prevádzku jaslí s prístupom verejnosti do tejto zadnej časti areálu.

Vila s areálom
12
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie