Ľubomíra Karmanová Správy

Štartujú sklárske dni s bohatým programom: Sklárske umenie, folklór, aj mýtny sprievod s dychovkou

Bohatý program, ale aj netradičný zážitok čaká návštevníkov Bzovských sklárskych dní. Sklárske umenie si môžu nielen pozrieť, ale aj vyskúšať. Sklo sa bude pripravovať v jedinečnej historickej peci. Chýbať nebude dychovka, ani folklór a mýto bude vyberať sprievod mýtnych obcí.

Ilustračný obrázok k článku Štartujú sklárske dni s bohatým programom: Sklárske umenie, folklór, aj mýtny sprievod s dychovkou
Zdroj: TASR

Ukážky prípravy, výroby a spracovania prírodných materiálov, ktorých výsledkom je horské sklo, si budú môcť v dňoch 9. až 13. septembra pozrieť návštevníci Bzovských sklárskych dní. Miestom konania je osada Dolná Bzová. Ako informoval starosta Pavel Greksa, sklo budú pripravovať na jedinečnej historickej peci, v ktorej sa kúri drevom.

„Potrvá štyri dni, kým sa túto pec podarí vykúriť tak, aby od soboty sklárski majstri z Katarínskej Huty a Poltára mohli predviesť svoje umenie. Priamo pred zrakmi návštevníkov sa v ich rukách premení bohatstvo prírody na sklárske výrobky tak, ako ich poznali naši predkovia,“ uviedol starosta.

Zaujímavosťou podujatia je aj to, že návštevníci sa nebudú len prizerať, ale sami si môžu vyskúšať tvrdú a zároveň krásnu sklársku robotu. Bzovské sklárske dni každoročne prilákajú do osady študentov strednej odbornej školy z Česka, Vysokej školy výtvarných umení z Bratislavy, ale aj sklárske osobnosti. V rámci sprievodného programu vystúpia ľudové hudby a súbory zo Slovenska, ale aj z ČR, Maďarska a Rumunska.

Tento rok bude stretnutie milovníkov skla bohatšie o ďalšiu udalosť, Medzinárodné stretnutie mýtnych obcí. Zástupcovia 19 obcí, šiestich zo Slovenska, troch z Rumunska a desiatich z Maďarska, ktoré nesú vo svojom mene názov Mýtna alebo Mýto a v minulosti sa na ich území mýto naozaj vyberalo, sa stretnú v Dolnej Bzovej v sobotu. „Bude to už siedme spoločné stretnutie, prvýkrát sa však odohrá na Slovensku. Približne 200 obyvateľov týchto obcí príde podporiť myšlienku vzájomnej spolupráce na základe ich spoločného vzniku,“ vysvetlil Greksa.

ZMO je podporované národným daňovým a colným úradom Maďarska, stretnutie preto navštívia aj najvyšší predstavitelia colných úradov zo Slovenska a Maďarska. „V Bzovej sa bude vyberať mýto a sprievod mýtnych obcí povedie dychová hudba maďarského ministerstva vnútra pod vedením dirigenta Kapi-Horváth Ferenca, ktorá po otvorení vystúpi so svojím slávnostným koncertom,“ načrtol starosta, ktorý na podujatí očakáva účasť približne 1000 návštevníkov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie