Eliška Šándorová Správy

Testovanie deviatakov: Ako dopadli žiaci Lučeneckého okresu?

Celoslovenské testovanie žiakov (Testovanie 9 2019) sa uskutočnilo začiatkom apríla tohto roka na 1 569 školách. Deviataci z nášho okresu si oproti vlaňajšku polepšili.

Ilustračný obrázok k článku Testovanie deviatakov: Ako dopadli žiaci Lučeneckého okresu?
Zdroj: TASR

Na testovaní sa zúčastnili všetci žiaci 9. ročníka základných škôl a aj žiaci 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom. Testy písalo spolu 40 529 žiakov (48,6 % dievčat a 51,4 % chlapcov). Žiaci boli testovaní z matematiky a tiež národného jazyka a literatúry. Informoval o tom Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý tiež zverejnil výsledky tohtoročných monitorov.

Tie pre základné školy z Lučeneckého okresu dopadli nasledovne. Celkovo 515 našich žiakov z 20 škôl dosiahlo v teste z matematiky priemernú úspešnosť 57,2%, čo je 65. miesto zo všetkých slovenských okresov (80). V teste zo slovenského jazyka a literatúry malo 402 žiakov z 15 testovacích škôl priemernú úspešnosť 59,4 %, čo je 59. miesto na Slovensku.

Z matematiky dosiahli testovaní žiaci celkovú priemernú úspešnosť 63,1 %. Dievčatá riešili test s úspešnosťou 62,3 % a chlapci 63,8 %, ich výsledky sú porovnateľné. Rozdiely sa však podľa NÚCEM potvrdzujú na regionálnej úrovni okresov.

„Najúspešnejší v matematike sú žiaci z okresu Bratislava I, ktorí dosiahli úspešnosť 78,8 %, ich výsledky boli silne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer. Ďalšiu skupinu tvoria okresy, ktoré dosiali výsledky stredne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer, a to: Bratislava IV, Bratislava II, Považská Bystrica a Trenčín,“ dopĺňa NÚCEM.

Výsledky silne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer, sú podľa NÚCEM v okresoch: Gelnica, Revúca a Rožňava. Rovnako nasledujúce okresy dosiahli výsledky z matematiky stredne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer: Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Sabinov, Poltár, Trebišov, Krupina, Sobrance, Medzilaborce a Košice – okolie.

Výsledky zo slovenského jazyka a literatúry

Testovaní žiaci dosiahli zo slovenského jazyka a literatúry priemernú úspešnosť 62,3 %. Dievčatá dosiahli v teste úspešnosť 65,7 % a chlapci 59,1 %. Aj tu sa však podľa NÚCEM preukazujú rozdiely na regionálnej úrovni okresov.

„Najúspešnejší zo slovenského jazyka a literatúry sú žiaci z okresu Bratislava I, ktorí dosiahli priemernú úspešnosť 74,3 %, ich výsledky sú silne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer. Výsledky stredne vecne významne lepšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch: Bratislava II, Košice I a Bratislava IV,“ ozrejmili.

Výsledky silne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch: Poltár a Revúca. Výsledky stredne vecne významne horšie ako celoslovenský priemer dosiahli žiaci v okresoch: Gelnica, Sabinov, Rožňava, Trebišov, Krupina, Kežmarok, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Uviedol NÚCEM.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie